7 zdań kulturalnego człowieka, które oczarują twoich znajomych w ten weekend

Twoje jedyne skojarzenie z "Duchowym Życiem Zwierząt" to "Król Lew" i pierwsza scena z Simbą? Znajomi kończą ściągać "Prey" Bethesdy, a przed tobą wciąż ostatni boss z "Dooma" id Software? Wszyscy chwalą się karnetami na najbliższego Open'era, a ty nadal masz całe "OK Computer" na playliście "do sprawdzenia"?

Nie martw się.

Oto siedem zdań, dzięki którym zabierzesz głos w każdej trudnej rozmowie o kulturze w ten weekend.

1. „Latający Cyrk Monty Pythona” oglądam zwykle tylko w oryginale, ale dla tłumaczenia Tomasza Beksińskiego na Comedy Central w sobotę zrobię wyjątek. Część żartów oczywiście utraciliśmy w przekładzie, ale tu już wytłumaczę w swoim eseju w jednej z przyszłorocznych wydań "Krytyki Politycznej".

Spóźniłeś się na imprezę, bo oglądałeś dwa odcinki wyemitowane w sobotę o 21:00 na Comedy Central. Wchodzą na imprezę po 22 będziesz miał więc ułatwione zadanie. Twoje uwagi o wyższości duetu Cleese-Chapman nad duetem Jones-Palin sprawią, że po twoim miniwykładzie oponenci będą z tobą mogli wygrać tylko zrzucając 16-tonowy odważnik.

2. Mówią, że w "Little Nightmares" widać inspirację Timem Burtonem, ale dla mnie to oczywista próba wskrzeszenia idei neoplatońskich na drodze opowieści o personifikacji dusz, które z mrocznych odmętów potępienia powoli pną się ku absolutowi.

I nawet te skoki, po których lądujesz w przepaści przez mylącą perspektywę 2,5-D i nieprecyzyjne sterowanie, prowadzą cię coraz bliżej do prawdy: czy to już 7/10, czy jednak tylko 6,5?

3. Liczyłem, że na nowej płycie Mac DeMarco pójdzie w stronę laptop-folku. Tymczasem ten surowy gastro-protopunk na "This Old Dog" brzmi w najlepszych momentach najwyżej jak poprawny etap przejściowy na drodze do awangardowego viceroy-popu.

Gdzie podział się ten drapieżny akustyczny neurofunk, za który wszyscy pokochaliśmy "The Salad Days"?

4. W oczekiwaniu na premierę nowego sezonu "Miasteczka Twin Peaks", ścieżki dźwiękowej do serialu słucham już tylko w interpretacji offowych kapel. Myślę, że nowa seria będzie wobec poprzedniej tym, czym Xiu Xiu jest dziś dla Angelo Badalamentiego.

Nikt nie wie, czy to komplement, więc nikt nie odważy się, by go podważyć.

5. Przed nowym "Obcym" zapraszam was na maraton całej serii, po którym spiszemy wszystkie nasze wygórowane i nierealne oczekiwania wobec "Przymierza". Dzięki temu łatwiej będzie nam gorzko rozczarować się za tydzień.

Już teraz wiesz, że na pewno nie będzie to samo co klasyka, ale dla świętego spokoju narzuciłeś sobie embargo na surową krytykę kontynuacji "Prometeusza" co najmniej do momentu ukazania się wersji reżyserskiej "Obcego: Przymierza" na blu-rayu.


6. Metraż mieszkania zmniejszył mi się o 4 metry kwadratowe, ale przynajmniej mam czyste sumienie. Po lekturze "Rzeczy o Ptakach" Noah Stryckera musiałem jakoś zapewnić tym biednym gołębiom dach nad głową, a balkon to idealne miejsce.

To i tak niewiele w porównaniu do tego paśnika, który po "Duchowym Życiu Zwierząt" zbudowałeś dla ewentualnych zbłąkanych jelonków na warszawskim Żoliborzu.

7. Kusi mnie, by wypowiedzieć się w kwestii nowego albumu Kasabian, ale boję się że przejęzyczyłbym się tak, jak niegdyś Wojciech Mann w rozmowie z Anną Gacek.

"Umpa, umpa, i komputerek, i hulamy, cały parkiet tańczący, i ch... Hulamy...".


Autorzy: Rafał Madajczak / @ojciecredaktor, Łukasz Jadaś /@lukaszjadas
Trwa ładowanie komentarzy...