Tabletki "dzień po" jednak bez recepty. Jedyny warunek: kobieta będzie musiała poczekać 9 miesięcy

ellaone.pl / mz.gov.pl
Ministerstwo Zdrowia ugięło się pod protestem kobiet i zmienia zdanie na temat regulowania dostępu do antykoncepcji – dowiaduje się ASZdziennik. Tabletki "dzień po" będą dostępne w polskich aptekach bez recepty i na starych zasadach. Jedyne co się zmieni to czas oczekiwania. Na wydanie pigułki będzie trzeba poczekać ok. 9 miesięcy.


– Resort wysłuchał głosu Polek – mówi ASZdziennikowi grupa mężczyzn pracujących w Ministerstwie Zdrowia nad poprawą losu kobiet. – Już od marca każda z nich przedstawieniu pisemnej zgody co najmniej dwóch osób innej płci i przy asyście przedstawiciela duchowieństwa będzie mogła bez przeszkód dostać tabletki "dzień po" w każdej aptece.

Do ustalenia pozostał jeszcze jedynie czas, po jakim aptekarze będą zobowiązani do wydania pigułek.

– Frakcja gołębi chce, by było to 40 tygodni, choć jastrzębie coraz mocniej forsują trzy trymestry – dowiedział się ASZdziennik od jednego z mężczyzn za kulisami obrad. – Na stole wciąż jednak jest też opcja 9 miesięcy, więc wszystko może się jeszcze zdarzyć.

Jak wynika z dokumentów przedstawionych przez resort, to nie jedyne ułatwienie, jakie Ministerstwo Zdrowia przygotowało dla Polek.

ASZdziennik ustalił, że jeżeli przedstawiciel parafii na terenie której znajduje się apteka nie będzie mógł stawić się wraz z kobietą w dniu zakupu tabletki, będzie mógł zastąpić go poseł Marek Suski.

To jest ASZdziennik, ale wszelkie cytaty i wydarzenie zostały zmyślone.

Autorzy: Rafał Madajczak / @ojciecredaktor, Łukasz Jadaś / @lukaszjadas
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...