Kupno "Damy z łasiczką" wstrzymane. Marek Suski chce wiedzieć, kto namalował Maryję bez dzieciątka

Fot. Wikimedia Commons / Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
To miała być największa polska transakcja dzieł sztuki w historii. Niestety, okazało się, że słynna kolekcja Czartoryskich zawiera istotną wadę.


– Ministerstwo Kultury wstrzymało kupno "Damy z gronostajem" po interpelacji posła Marka Suskiego, w której parlamentarzysta stawia zasadne pytanie o to, kto namalował Madonnę bez Dzieciątka – poinformował resort ministra Glińskiego.

– Z niepokojem śledzę doniesienia prasowe o pomyśle wydania miliarda złotych na kolekcję, która promuje niezgodny z doktryną obraz Świętej Rodziny. Według mojej wiedzy Maryja nigdy nie pozowała bez Dzieciątka – pisze w interpelacji wiceprzewodniczący komisji śledczej ds. Afery Amber Gold.

– Poza oczywistym naruszeniem uczuć religijnych w tym "dziele" zwraca uwagę jeszcze jedno – pisze Suski. – Rozumiem, że "artysta" postanowił promować modny w lewicowej ideologii styl życia polegający na rezygnacji z rodzicielstwa na rzecz "słitaśnych" zwierząt domowych, ale Państwo Polskie nie powinno do tego przykładać ręki.


Jak dowiaduje się ASZdziennik, planowana na koniec roku transakcja jest jeszcze do uratowania.

Ministerstwo Kultury zwróciło się do Fundacji Książąt Czartoryskich o możliwość modyfikacji obrazu i zastąpienia gronostaja niemowlakiem.

Według naszych informacji gotowość podjęcia się wyzwania wyraził już twórca płaskorzeźby Lecha Kaczyńskiego.

To jest ASZdziennik. Wszelkie wydarzenia i cytaty zostały zmyślone.

Autor: Rafał Madajczak / @ojciecredaktor
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...