Ambitne plany polskiego Kościoła. "Do 2020 roku chcemy stracić 6 milionów wiernych"

Fot. DC_Aperture / Shutterstock.com
Przez lata z różnych stron podały pod adresem Kościoła zarzuty o niemrawość w starciu ze współczesnością. Ale to już przeszłość.


– Do 2020 roku polski Kościół powinien stracić 6 milionów wiernych – zakłada nieopublikowana jeszcze "Strategia Duszpasterska 2016-2020", nad którą pracuje specjalny zespół pod wodzą metropolity poznańskiego abpa Stanisława Gądeckiego.

Z przecieków, do których dotarł ASZdziennik wynika, że strategia opiera się na trzech filarach: duszpasterstwie młodzieży, duszpasterstwie par niesakramentalnych i misji dotyczącej praw reprodukcyjnych.

– Ostatnie słowa abpa Andrzeja Dzięgi przypominające dzieciom poczętym dzięki in vitro, że ich życie zostało ufundowane na zabiciu w laboratorium kilkudziesięciorga ich braci i sióstr to długo wyczekiwany powiew świeżości wyrastający wprost z powstającej strategii – mówi nasz informator z Konferencji Episkopatu Polski.

Jednak to nie na biskupach spocznie ciężar realizacji założonego celu.

– Owe 6 milionów zależy głównie od proboszczów, których każdy gest, każda odmowa pochówku grzesznikom, każde wykrycie szatana w Hello Kitty czy godna opłata za ślub stanie się budulcem naszego Dzieła – słyszymy.

Czy jednak zadanie na rok 2020 nie jest jednak zbyt ambitne – tym bardziej, że poprzednia, równie szumnie zapowiedziana strategia duszpasterska zniechęciła do Kościoła tylko dwa miliony osób?

– Wiara Góry przenosi – reaguje nasz rozmówca. – Poza tym, nie ukrywam, że liczymy na nie lada wstawiennictwo. W 2020 roku przypada bowiem 100. rocznica urodzin Jana Pawła II.

To jest ASZdziennik. Wszystkie cytaty i wydarzenia zostały zmyślone.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...