"Bogurodzica" zdetronizowana! Hejt na podatki za Kazimierza Wielkiego najstarszym tekstem po polsku

Józef Brandt "Bogurodzica" / Jan Matejko "Poczet królów i książąt polskich"
"Bogurodzica, dziewica, Bogiem sławiena Maryja!" – te zapisane w 1407 roku słowa zna każdy Polak. Ale teraz będzie się musiał nauczyć nowych.


– Pracownicy Biblioteki Jagiellońskiej znaleźli polski tekst, który został spisany na kilkadziesiąt lat przed "Bogurodzicą". Jego autor w dosadnych słowach odnosi się do polityki podatkowej Kazimierza Wielkiego – ogłosił Uniwersytet Jagielloński.

Tekst dotyczy podatku poradlnego, który właśnie za ostatniego Piasta na tronie polskim stał się stałą, coroczną daniną 12 groszy (24 od stanu duchownego) płaconą od łana.

Oto uwspółcześniony zapis, którego od teraz wejdzie do przekazywanego w szkołach polskiego kanonu:

A weźże sobie tę daninę/Lecz nie dziw się gdy zamiast królem/Zwany będziesz bladysynem.

Jak dowiaduje się ASZdziennik, w nieodczytanych jeszcze partiach, autor krytykuje ideę podatków, wskazując, że - pisownia oryginalna - "kr**lestwo to porządek mas ciemnych/przez wittelsbachskie [wpływowa dynastia niemiecka - red.] agenty tyranią zbudowany".

Choć właśnie przeszedł do historii, być może autor na zawsze pozostanie anonimowy. – Podpisał się tylko trzyliterowymi inicjałami IKM lub YKM – słyszymy od przedstawiciela Biblioteki Jagiellońskiej.

To jest ASZdziennik. Wszystkie cytaty i wydarzenia zostały zmyślone.

Żródła zdjęć: KaiMartin / Domena Publiczna i Poznaniak / Domena Publiczna

ASZdziennik zbiera na PolakPotrafi.pl datki na odbudowę Mostu Łazienkowskiego. Dołącz do tego szczytnego przedsięwzięcia.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...