US Navy sprowadzi lotniskowiec USS George Bush na Mazury. Okręt będzie operować na jeziorze Śniardwy

Fot. US Army / Domena Publiczna
Amerykanie wzmacniają swoją obecność w regionie.


W związku z narastającym konflikcie na Ukrainie i wzmożoną aktywnością wojskową Federacji Rosyjskiej, Dowództwo Naczelne NATO zamierzało początkowo sprowadzić do Polski Wschodniej myśliwce typu F-22 Raptor. Ich zadaniem miała być kontrola powietrzna Obwodu Kaliningradzkiego. Żadne jednak lotnisko w regionie nie spełnia warunków wystosowanych przez lotnictwo USA.

Gdy MON zaproponował budowę takowego, okazało się, że koszty znacznie obciążyłyby budżet Wojska Polskiego. Wojska Techniczne Armii USA zaproponowały przetransportowanie... lotniskowca USS George H. W. Bush lub Ronald Reagan drogą śródlądową do Mazurskich Jezior.

Koszt tego rozwiązania - włącznie z rejsem przez Atlantyk, bo np. Bush aktualnie stacjonuje w bazie Norfolk w Wirginii - jest niemal dwukrotnie niższy od planu z budową lotniska. Okręt będzie stanowić wysuniętą bazę operacyjną NATO na jeziorze Śniardwy jednocześnie nie porzucając swoich pierwotnych założeń, jakimi jest patrolowanie wód terytorialnych krajów członkowskich.


– I nie będzie drażnić Rosji, która wielokrotnie zgłaszała pretensje do neutralności Bałtyku, ale nic nie mówiła o jeziorach – słyszymy w MON.

Co ciekawe, stacjonujące na USS George Bush myśliwce F-18, nie będą wykonywać tylko działań bojowych. – Amerykanie chcą zrobić coś dla lokalnej społeczności, dlatego też planują z WOPR kilka pokazowych akcji przeciw nielegalnym wędkarzom.

To jest ASZdziennik. Wszystkie cytaty i wydarzenia zostały zmyślone.

Autor pomysłu: Adam Woźniewski. Chcesz podesłać swój pomysł? Wyślij wiadomość na Facebooku lub użyj adresu kontaktowego.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...