Nowe dowody bez zdjęć, imion oraz nazwisk. Jak poznamy, że to nasz? "Nie poznacie, ale złodzieje też"

Fot. RealCG Animation Studio / Shutterstock.com
Tych zabezpieczeń ponoć nie da się złamać.


Kradzież tożsamości - prowadząca do wyłudzeń kredytów czy odszkodowań - to coraz bardziej palący problem cyfryzujących się społeczeństw. Od 1 marca nie będzie to już jednak problemem Polski.

Wszystko dzięki wydawanym od tej daty nowym dowodom osobistym. Jak dowiaduje się ASZdziennik, dokumenty, powstałe w ścisłej współpracy z najlepszymi specjalistami od e-bezpieczeństwa, będą pozbawione imion, nazwisk, a nawet zdjęć obywateli.

I rzeczywiście - przedstawiony nam wzór wyglądał po prostu jak kompletnie biała karta bankomatowa lub wizytówka. Skąd więc będziemy wiedzieć, że to nasz dokument?

– Nie będziecie wiedzieć – tłumaczy wysoki urzędnik MSW. – Ale właśnie o to chodzi, pełne bezpieczeństwo danych wymaga, aby były równie trudne do odczytania tak dla właściciela, jak i przestępcy. Dzięki temu będą praktycznie nie do podrobienia.

Szybki research w internecie każe jednak podważyć te twierdzenia. ASZdziennik w zaledwie kilka minut znalazł w sieci gotowe dokumenty do kupienia (zdjęcie poniżej). MSW już zgłosiło sprawę prokuraturze. Nasz informator: – Nie chce mi się w to wierzyć, ale jeśli się to potwierdzi, trzeba będzie rozpisać przetarg na nowe wzory. Może tym razem w jakimś innym kolorze.
To jest ASZdziennik. Wszystkie cytaty i wydarzenia zostały zmyślone.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...