Rośnie wartość pieniądza. Stuzłotówki cenione jako materiał do papier mâché

Paweł Mączewski
04 listopada 2022, 09:54 • 1 minuta czytania
Dobra wiadomość od Narodowego Banku Polskiego. Stuzłotówki zyskały na wartości i nadają się już do dekoracji z papier mâché. "Każdy może zrobić coś z niczego" – powiedział na konferencji prasowej Adam Glapiński, chwaląc się ptakiem ulepionym z banknotów.
Fot. 123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

– Będziemy dalej bronić polskiego złotego – zapewnił na konferencji prasowej Adam Glapiński. Ekonomiści zauważają już pierwsze efekty działań prezesa NBP.


Stuzłotowe banknoty przestają być już tylko zakładkami w książkach i rozpałką do pieca, a stają się częścią prac z masy papierowej.

Na tę wiadomość pozytywnie zareagowało polskie środowisko artystyczne.

– Jeżeli wartość złotego się utrzyma, możemy być świadkami narodzin nowego trendu w rzeźbach z papieru – zauważa Xawery Miszczak, krytyk sztuki związany z Zachętą.

Miszczak podkreśla, że woda i mąka w technice papier mâché nawiązują do zwykłej codzienności, ale jednocześnie stają się niezbędnym spoiwem dla banknotów – symbolu przeszłości, która miała jakąś wartość.

Cieszą się też zwykli obywatele, którzy czekali na informację o rosnącej wartości złotówki. Teraz będą mogli sobie ulepić nowe wazony, jako że te prawdziwe trafiły już do lombardów.

To jest ASZdziennik. Wszystkie cytaty i wydarzenia zostały zmyślone.