Fot. Szczecin Nasze Miasto, Canva
REKLAMA

Głosować mogą mieszkańcy nie tylko Szczecina, ale aż 11 miast Pomorza Zachodniego. Do wyboru? Cała kolekcja grafik przygotowanych przez lokalnych artystów. Miejsce?Mural trafi na ścianę budynku przy ul. Rugiańskiej.

Wśród propozycji jest jeden szczególny projekt. Jego bohaterem jest kot Gacek. Jeśli go nie znacie – to powinniście.

Gacek to czarno-biały kot, który przez lata rezydował przy ul. Kaszubskiej, zyskując status lokalnej gwiazdy. W 2023 roku został najlepiej ocenianą atrakcją turystyczną Szczecina w Google Maps. Gacek przyciągał odwiedzających z całego świata, a media ochrzciły go „królem ulicy Kaszubskiej”.

Tu pojawia się pytanie: jak to możliwe, że król wciąż nie ma swojego pałacu? Ten mural to absolutne minimum, które możemy mu zaoferować. Jesteśmy mu winni.

logo
Fot. Szczecin Nasze Miasto

Redakcja „Naszego Miasta Szczecin” wyjaśnia, że oprócz postaci dorodnego kotka, projekt ma też piękne przesłanie:

Projekt muralu ekologicznego „Kot Gacek – Szczecin” to artystyczna koncepcja zainspirowana postacią najbardziej znanego wolno żyjącego kota w Polsce – Gacka. Mural, w swoim założeniu, ma poruszać tematykę związaną z ekologią, ochroną zwierząt oraz odpowiedzialnością człowieka za środowisko miejskie. Gacek – kot wolno żyjący – symbolizuje nie tylko miejską faunę, ale też społeczny obowiązek opieki, troski i współistnienia z naturą. Jego obecność na muralu prowokuje pytania o to, jak nasze działania (lub ich brak) wpływają na życie zwierząt w środowisku zurbanizowanym.

Szczecin Nasze Miasto

Wszystkie prace są wspaniałe, ale szczególnie trzymam kciuki za gigantycznego kota siedzącego wśród bloków, bo tak. Bo tak robią koty.

Zachęcam was do skorzystania ze swojego prawa wyborczego w konkursie. To takie super. Pod tym linkiem możecie oddać swój głos na wybraną pracę. Macie czas do 25 maja.

To jest ASZdziennik, ale to prawda.

logo