„MŁODE GŁOWY” to akcja Fundacji UNAWEZA, fundacji Martyny Wojciechowskiej, połączona z badaniem stanu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Kampania zwraca uwagę na bariery, z którymi na co dzień mierzą się młodzi i normalizuje sięganie po pomoc. Jej działanie można obserwować m.in. na TikToku, gdzie, oprócz treści edukacyjnych, organizowane są również dyżury ekspertów, którzy odpowiadają na nurtujące użytkowników pytania. A jest na TikToku, bo to tam są adresaci tej kampanii.
Z powodu TikToka kampania nie spodobała się Mikołajowi Pawlakowi, Rzecznikowi Praw Dziecka. Choć RDP od dawna nie wypowiadał się na tematy związane ze zdrowiem psychicznym dzieci (a było ich ostatnio dużo), to uznał, że najwyższy czas przerwać milczenie.
W piśmie Pawlaka czytamy, że "oskarżana o szpiegowanie swoich użytkowników aplikacja TikTok wzięła udział w „projekcie badawczym” polskich fundacji, w którym zbierano dane o uczniach w całej Polsce".
Brzmi groźnie, prawda?
Tym bardziej że cały projekt współpracuje również z SEXED. To na pewno bez związku, że Rzecznik jest podejrzliwy akurat względem kampanii, która edukuje w zakresie zdrowia psychicznego i seksualności. No bo gdzieś w tle pojawia się wstrętny TikTok!!! A on ma… algorytm!!!
A przecież rozmawiamy o bezpieczeństwie dzieci. Może i mają sobie depresje, ale przecież prawdziwym problemem jest to, że istnieje duża szansa, że oglądają filmiki z kapibarami, a mogłyby, na przykład, śpiewać w kościelnym chórze – powiedziałby RPD, ale nie powiedział, bo jest zbyt zajęty paniką, że algorytm zdradzi wszystkich, że jego ulubione filmiki to te z szopami, które piorą w wiadrze koreczki.
Rzecznik odkrył coś, czego nikt wcześniej nie wiedział: media społecznościowe mają wpływ na młodych ludzi. Zupełnie jak rówieśnicy, chipsy i wszystko, czemu poświęca się dużą ilość czasu.
Nie oznacza to, że TikTok jest w pełni bezpieczny – od dłuższego czasu sporo mówi się o gromadzeniu przez aplikację nadmiernej ilości danych i wprowadzeniu zakazów korzystania z TikToka dla pracowników instytucji rządowych.
Ale jeszcze gorszy jest brak opieki i edukacji w zakresie zdrowia psychicznego i seksualności.
To jest ASZdziennik, ale to prawda.