Edycja roku 2022 przyniosła rekordowy wynik. Ponad 11 ysięcy uczestników i uczestniczek brało udział w targach, warsztatach, panelach dyskusyjnych oraz spotkaniach z autorami. To właśnie dla nich organizatorzy nie szczędzili trudu, ni przygotowań.
Osoby uczestniczące w festiwalu mogły spotkać się m.in. z południowokoreańskim twórcą Kim Jung Gi, który w oba festiwalowe dni dał pokaz geniuszu podczas sesji rysowania na żywo. W Łodzi był również Greg Rucka - scenarzysta DC Comics, odpowiedzialny m.in. za Wonder Woman.
Na festiwalu nagrodzono też polskie twórczynie i twórców komiksów.
Jury przyznało Grand Prix Katarzynie Witerscheim za „Heksę”, a I miejsce Łukaszowi Pawlakowi za „Niezwykłego Jana Pawła”.
Podczas festiwalu ogłoszono także najlepszy polski album komiksowy wydany między 32. a 33. MFKiG. Tytuł uzsykały ex aequo – „Zasada Trójek” (scen. i rys. Tomasz Spell Grządziela) oraz "Wydział 7" (scen.: Tomasz Kontny i Marek Turek, rys.: Krzysztof Budziejewski i Wojciech Stefaniec).
Na imprezie odbył się także konkurs cosplay.
Nagrody trafiły do Dariusza "Opiekuna" Janickiego (wystąpił jako Trauma Team z Cyberpunka 2077) w kategorii OPEN oraz w kategoriach tolkienowskich: do Adama Kończaka (Witchking Nazgul of Angmar) i Pauliny Bobberino Sosnowskiej (Arwena).
Ale 33. MFKiG to także festiwal gier. W Strefie Retro odbył się Turniej Bijatyk, można było pograć w kultowe produkcje, a poza ekranami była okazja do spotkania się z redakcjami Pixela, CD Action i PSX Extreme podczas rozmów o grach na panelach.
Następny festiwal rusza 7 października 2023 w Łodzi. Organizatorzy obiecują, że do tego czasu przygotują przynajmniej kilka nowych levelów dla wszystkich fanów komiksów i gier.
To jest ASZdziennik, ale to prawda.