
Magazyn K MAG chce wyróżnić tych, którzy nie powinni dłużej stać w cieniu. W plebiscycie Moskity K-MAGa w kategorii AKTYWIZM nominiwał sześć osób i instytucji, które zmieniają świat na lepszy.
Głosowanie ruszyło tutaj, a w ramach nagrody specjalnej oddamy zwycięzcy do dyspozycji całą stronę główną i social media ASZdziennika. By wiadomość, którą chcą przekazać światu, dotarała do jak najszerszego grona odbiorców.
Niżej możecie zobaczyć sylwetki wszystkich nominowanych osób i organizacji. Sami zobaczcie, że wybór tylko jednego ociera się o coś niewykonalnego. Powodzenia!
ŁUKASZ JUREWICZ
On/ona jest niebinarną osobą aktywistyczną w poznańskiej Grupie Stonewall. Zamieszkał w Poznaniu 3 lata temu, aby zostać ratownikiem medycznym. Od tamtej pory organizuje Marsz Równości w Poznaniu i Szczecinie oraz demonstracje w obronie praw osób LGBT+, reprez-entuje Stowarzyszenie na kongresach aktywistycznych w Polsce i za granicą, a także na bieżącokomentuje sytuację społeczności queer w telewizji, radiu, prasie czy mediach społecznościowych.
LEX Q
Organizacja pozarządowa zajmująca się praworządnością i fundamentalnymi prawami.
Grupa artystów i nie-artystów używająca bezwstydnej sztuki, „szokującego” aktywizmu, faktycznej edukacji i rzecznictwa, by zwalczać zagrożenia wobec demokracji oraz nierówności w systemie stworzonym przez heteronormatywny patriarchat. Wierzą w intersekcjonalną równość i prawa człowieka dla wszystkich.
ZOFIA JAWOROWSKA
Tłumaczka, autorka tekstów, działaczka społeczna związana z trzecim sektorem.
Stworzyła polski program Refugees Welcome – między innymi to doświadczenie przekuła w założenie i koordynację pracy Grupy Zasoby wspierającej uchodźców z Ukrainy w Polsce. Obecnie pracuje nad projektem gromadzenia oraz ponownego wykorzystania materiałów budowlanych i elementów wykończeniowych, by mogły służyć osobom w potrzebie w Ukrainie i w Polsce.
„MOŻNA PANIKOWAĆ”
Nostalgiczny portret 62-letniego fizyka atmosferycznego, prof. Szymona Malinowskiego.
Profesor Malinowski zajmuje się zjawiskami, które prowadzą do zmian klimatycznych, alarmując przy tym o nadchodzącym zagrożeniu. Szymona, który przez całe życie zawodowe edukował innych, poznajemy w momencie, gdy musi się zmierzyć z osobistą tragedią skłaniającą go do oceny życiowych dokonań.
KOLEKTYW CHEMIA
Szerzą świadomość i edukują w kwestii tzw. pigułki gwałtu.
Ponadto są miejscem/grupą osób działających podczas interwencji i pomagających w momentach kryzysu. Działalność rozpoczęły 24 sierpnia 2021 roku, zdobywając pomoc finansową w ramach Pogotowia z Funduszu Feministycznego. To oddolna, niezależna grupa, która zrzesza już ponad 40 (a ta liczba cały czas rośnie) wolontariuszy z całej Polski.
NIEPEŁNOSPRYTNA / MALWINA ŁAPIŃSKA
Prawniczka, feministka i aktywistka, która uwielbia edukować innych.
Na Instagramie @nie.pelnosprytna codziennie można znaleźć skrót bieżących wydarzeń. Walczy z dyskryminacją i działa na rzecz równości, bo jako kobieta z niepełnosprawnością doskonale wie, jak wygląda wykluczenie. Jest psią mamą Lili. Dba o prawa zwierząt i edukuje w tym zakresie ze szczególnym uwzględnieniem tematu pseudohodowli.
To jest ASZdziennik, ale to prawda.