
REKLAMA
O wynikach wyliczeń poinformowano w najnowszym wydaniu magazynu "Science".
- Udowodniliśmy, że dowolnie wybrany tekst napisze zarówno jedna małpa z nieograniczonym czasem do dyspozycji, jak i nieskończona liczba małp w skończonym czasie - twierdzi kierująca badaniami prof. Rébecca Tremblay.
Prof. Tremblay podkreśla, że eksperyment był zaplanowany na ok. 50 lat, ale już po godzinie dał satysfakcjonujące rezultaty. Co tak naprawdę wydarzyło się w laboratorium CERN?
W pokoju z biurkiem i maszyną do pisania zamknięto Roko, 3-letniego szympansa wybranego przez szwajcarskie ZOO jako przedstawiciela stada o przeciętnym potencjale intelektualnym.
Roko początkowo nie był zainteresowany maszyną, ale opiekunowie nagradzali go plasterkami jabłka za każdym razem, gdy dotknął klawiszy. Po chwili Roko zasiadł do biurka i uderzał w klawiaturę przez 56 minut bez przerwy.
- Myśleliśmy, że to losowe bzdury bez ładu i składu, ale oczy otworzył nam dopiero pan Paweł, student z Polski, który odbywa u nas staż - mówi prof. Tremblay.
Pan Paweł z IV roku fizyki na uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu spojrzał na tekst i oniemiał. Okazało się, że była to treść Polskiego Ładu, sztandarowego programu ekonomicznego rządu w Polsce.
- Poprawił nawet kilka literówek i błędów logicznych w przyjętych przez Sejm przepisach - chwalą się naukowcy z CERN.
Emocje fizyków i matematyków studzą jednak ekonomiści i księgowi. Podkreślają, że tekst spisany przez Roko może zaimponować laikom, ale nadal nie ma najmniejszego sensu.
To jest ASZdziennik. Wszystkie cytaty i wydarzenia zostały zmyślone.