
Reklama.
1. Dlaczego chce Pan/Pani pracować w naszej firmie?
Rozmowy kwalifikacyjne są jak randki, a proces rekrutacyjny to subtelna gra w domysły i niejasne znaki. Nikt przecież nie chciałby się umawiać z nadgorliwym stalkerem, dlatego na pytanie najlepiej odpowiedzieć z nonszalancją i pretensją: "Raczej muszę, niż chcę". Nie bój się też okrasić swojej wypowiedzi osobistym smaczkiem, który w jakiś sposób cię określa: zmysłowe "Uwielbiam zapach pieniędzy" lub sarkastyczne "Pasjonuje mnie nieumieranie z głodu" nada waszej rozmowie bardziej intymnego charakteru.2. Proszę opowiedzieć coś o sobie
To pytanie podchwytliwe, które ma na celu sprawdzenie pamięci i uczciwości kandydata. Wiele osób wykorzystuje ten moment na mówienie o swoich osobistych doświadczeniach, zainteresowaniach i zawodowych osiągnięciach, o których nie wspomnieli w aplikacji. To kardynalny błąd! Jeżeli nie chcesz być skreślony/-a już na początku rozmowy, pamiętaj: jesteś tu po to, aby rozmawiać o pracy, a nie nawiązywać przyjaźnie. Jeżeli usłyszysz powyższe pytanie, bez wahania zacznij recytować treść swojego CV, linijka po linijce, i nie pozwól sobie przerywać. Dodatkowa rada: łatwiej będzie ci się nauczyć CV na pamięć, jeżeli na wszystkie oferty będziesz wysyłać tę samą wersję dokumentu. Nie dodawaj sobie pracy, za którą nikt ci nie płaci.3. Gdzie widzi Pani/Pan siebie za 5 lat?
He he, na pewno nie za biurkiem!Żarty żartami, ale przypomnij sobie założenia z pierwszego pytania: nikt. Nie lubi. Oszołomów. Pokaż rozmówcy, że masz życie poza pracą, a twoje plany to nie jego interes. Dobrymi odpowiedziami będą więc miejsca, w których chciałabyś/-łbyś być, gdybyś nie miał żadnych ograniczeń. Plaża na Bora Bora? Tulenie się do szczeniaczków? Odcięcie się od cywilizacji i założenie farmy alpak na południu Francji? Zasygnalizuj, że masz ambicje, ale nie zamierzasz desperacko podlizywać się pierwszemu lepszemu pracodawcy.
4. Jakie są Pani/Pana silne strony?
To nie jest zachęta do przechwałek. Skrzyw się, jakbyś właśnie zobaczył/-a coś obrzydliwego, zaśmiej się smutno i na chwilę odwróć wzrok w milczeniu, jakbyś uważał/-a, że rekruter naprawdę nie wie, o czym mówi. Po chwili możesz powiedzieć "Szczerze mówiąc, nie spodziewałem/-łam się takiego pytania..." i wymienić jedną rzecz, w której byłeś dobry/byłaś dobra w podstawówce. Zaznacz, że to było w podstawówce. To pokaże twoją skromność i pokorę, które same w sobie są ogromnie wartościowymi zaletami.5. Jakie są Pana/Pani słabe strony/największe wady?
Powszechnie wiadomo, że to pytanie to idealna okazja do przekucia swoich wad w jeszcze więcej zalet. "Jestem zbyt atrakcyjny i większość ludzi nie może tego udźwignąć", "Jestem za bardzo pracowita i zaangażowana", "Prawdziwy ze mnie perfekcjonista, stawiam sobie nieludzkie standardy".6. Jakie ma Pani oczekiwania finansowe?
Mierz wysoko. Pracodawca na pewno będzie próbował negocjować kwotę w dół, dlatego nie musisz się ograniczać czy wstydzić. Dobrym rozwiązaniem jest podać swoją absolutnie wymarzoną kwotę wynagrodzenia pomnożoną przez sto. Jeżeli dobrze poprowadzisz rozmowę, nikt nie zorientuje się, że blefujesz. A a nuż ci tyle zapłacą.7. W ilu procesach rekrutacyjnych bierze Pan/Pani udział?
"Kto by to zliczył", "Trudno powiedzieć, ale w co najmniej siedemnastu", "Oceniając po tej rozmowie, obawiam się, że w o jednym mniej, niż zakładałam" – to tylko przykłady odpowiedzi, dzięki którym rekruter powinien zrozumieć, że to jemu powinno zależeć na tobie, a nie odwrotnie.8. Czym się Pani/Pan interesuje?
Trzeba mieć prawdziwy tupet, żeby zadać takie pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej! Jeżeli usłyszysz je w trakcie spotkania z rekruterem lub potencjalnym pracodawcą, śmiało powiedz: "To nie twój zasmarkany interes, amigo".9. Dlaczego powinniśmy Pana/Panią zatrudnić?
Opcji jest kilka. Można całkowicie zrezygnować z odpowiedzi werbalnej i z prychnięciem wskazać rękami samego/samą siebie od stóp do głów, znaczącym wzrokiem dając rozmówcy do zrozumienia, że chyba ci się dobrze nie przyjrzał, jeżeli musi o to pytać. Drugą opcją jest odpowiedzenie pytaniem na pytanie: "A dlaczego nie?". Możesz także wykorzystać ten moment na wyrecytowanie swojego CV po raz kolejny. Jeśli nie przekonuje ich twoje doświadczenie, to może przekona pamięć fotograficzna.10.Dlaczego zrezygnował/-a Pan/Pani z poprzedniej pracy?
To twoja szansa, aby pokazać, że na dobre zakończyłeś/-łaś poprzedni rozdział swojego życia i jesteś gotowy/-a na rozpoczęcie kolejnej przygody w nowym miejscu pracy. Tutaj sprawdzą się odpowiedzi takie jak: "Wszyscy w mojej firmie byli dupkami", "Myślałam, że to będzie fajne miejsce, ale szybko się znudziłam" czy też "Szef za bardzo się rządził, a ja najlepiej pracuję niezależnie i we własnym tempie". Zrób wszystko, żeby przekonać rozmówcę, że choćby się waliło i paliło, nie zamierzasz wracać do poprzedniej pracy, bo spaliłeś/-łaś już za sobą wszystkie mosty.Powodzenia!
To jest ASZdziennik. Wszystkie cytaty i wydarzenia zostały zmyślone.