Fot. YouTube/Chopin Institute (na screenshocie Piotr Alexewicz)
REKLAMA
I to dopiero jest świat i ludzie.
Przedstawiamy słowniczek, dzięki którym każdy muzyczny laik zrozumie, co piszą słuchacze na czacie Konkursu Chopinowskiego na YT. Obiecujemy, że dzięki temu przewodnikowi także ty będziesz w stanie włączyć się w dyskusję tak, jakbyś był ekspertem-szopenologiem.
A przynajmniej dowiesz się, w którym momencie napisać "oops".
1. RUBATO
Rubato (z włoskiego "rabunek") to taki muzyczny termin, w którym chodzi o to, że jak masz całą frazę lub takt, a w jego ramach konkretne dźwięki, możesz niektórym z nich ukraść trochę czasu, żeby w zamian przedłużyć inne, a cała fraza/takt mimo to trwa tyle samo. U Chopina jest bardzo dużo rubato. Zawsze, gdy pianistka gra rubato, trzeba napisać na czacie "rubato".
2. CODA
Coda to zakończenie w niektórych utworach. Jest ją łatwiej znaleźć niż rubato, bo jest na końcu - zawsze to jakaś wskazówka. Kiedy zaczyna się coda, warto napisać "coda!!!". Jeśli jesteś buńczuczny i niecierpliwy, wyprzedź wszystkich i napisz "waiting for coda".
3. FAZIOLI
W Konkursie Chopinowskim pianiści mają do wyboru cztery marki fortepianów - Steinwaya, Yamahę, Kawai i Fazioli. Za każdym razem, kiedy ekipa wwozi na scenę nowy instrument, warto wspólnie poprzeżywać to na czacie. Fortepiany na pierwszy rzut oka może być dosyć trudno odróżnić, ale nie szkodzi, bo są na nich napisy. Dasz radę.
4. MARTHA
W słowniku konkursów chopinowskich jest tylko jedna Martha i jest to argentyńska pianistka Martha Argerich. W tym roku nie ma jej wśród jurorów i czat bardzo to przeżywa. Argerich sama wygrała Konkurs Chopinowski w 1965 r., a 15 lat później zasłynęła spektakularnym opuszczeniem jury na znak protestu, gdy do finału nie przeszedł Ivo Pogorelich. Ludzie kochają Marthę. Nie bądź świeżakiem, który na dramatyczne pytania czatu "Where is Martha???" odpowiada "Martha who".
5. OOPS
Za każdym razem, kiedy ktoś popełni jakikolwiek błąd. Napisz "oops", jeśli jesteś pianistą, który nie dostał się do konkursu, więc teraz szuka dziury w całym u kolegów.
6. PIEROGI
Polska - to mazurki, polonezy i kolędy. To wierzby płaczące, Żelazowa Wola i wspomnienie o zaborach. Jednak Polska to też pewne pyszne, mączne danie, o czym nie da się zapomnieć, kiedy zaczyna się przerwa i uczestnicy czatu z całego świata piszą "time for some pierogi".
7. EMOJI Z ŻABĄ
No dobra, tej żaby nie kumaliśmy najdłużej.
A potem odkryliśmy, że Instytut Chopina ma Tik Toka.
logo
Fot. TikTok/@chopininstitute
To jest ASZdziennik, ale to prawda. Wszystkie transmisje z konkursu są dostępne tutaj.