7 postaci, które przejmują się kryzysem klimatycznym bardziej niż cały polski rząd
ASZdziennik
08 września 2021, 16:42·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 08 września 2021, 16:42
Powodzie, susze, pożary, upał, głód i globalna katastrofa tuż-tuż - oto pogodna wizja niedalekiej przyszłości, którą mamy przed sobą jako żyjący na Ziemi ludzie w 2021 r. Jak wiemy, niektórzy są dość zafrasowani całą tą sytuacją (choćby wy, skoro czytacie ten tekst), niektórzy zaś mają ją generalnie w pompie (choćby - tak przykładowo - polski rząd).
Reklama.
Ten ostatni ma po prostu na głowie inne, ważniejsze sprawy w rodzaju wycinania lasów pod fabryki, spalania węgla, benzyny na Orlenie i takie tam. My w ASZdzienniku możemy zaś do woli przejmować się kryzysem klimatycznym. I nasz śmieszkowy portal nie jest wyjątkiem.
Przedstawiamy galerię siedmiu zaskakujących postaci, które też myślą o kryzysie klimatycznym więcej niż cały polski rząd.
Wspólnie z anglikańskim arcybiskupem Canterbury Justinem Welbym i ekumenicznym patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem, zamiast modlić się w pałacach, właśnie zaapelowali, by "bez względu na wiarę i wizję świata wysłuchać wołania Ziemi", "wyrazić skruchę za grzechy naszego pokolenia" i "zrobić zdecydowany krok w tył". Niestety, powiedział to tylko Ojciec Święty z kolegami, a nie arcybiskup Jędraszewski.
Albo jak jesteś grupą triphopową, a nie jakimiś ludźmi, co rządzą krajem, a i tak zamawiasz naukowy raport o własnym wpływie (a raczej, w tym przypadku: wpływie całego przemysłu muzycznego) na emisje dwutlenku węgla. A potem faktycznie go czytasz i stwierdzasz, że zgodnie z jego zaleceniami zaczniesz planować trasy koncertowe tak, żeby były jak najmniej szkodliwe dla środowiska (m.in. korzystać z lokalnych usługodawców albo jeździć pociągiem). Ale nie przejmujcie się - polski rząd nie pozostaje w tyle za jakimiś grajkami, w loterii szczepionkowej można wygrać elektryczną hulajnogę.
3. Dwie małe dziewczynki
9-letnia Ella i 7-letnia Caitlin McEwan napisały do fastfoodowych korporacji, żeby nie dołączały do jedzenia plastikowych zabawek, które od razu kończą w koszu. Po ich liście i masowo podpisywanej petycji brytyjski Burger King ugiął się i wycofał zabawki - dzięki temu przestanie marnować 350 ton plastiku rocznie. Dziewczynki zrobiły to, bo przejęły się zwierzątkami w oceanach, w tym czasie niektóre inne osoby przejmują się zaś oposem na Twitterze.
BLACKPINK, grupa supergwiazd k-popu, wykorzystała swoje ogromne zasięgi, żeby mówić o kryzysie klimatycznym - ich wideo na ten temat zrobiło grube miliony odtworzeń. Jednocześnie są tacy, którzy nie wykorzystują w tym celu nawet Instagrama KPRM.
Wszyscy wiemy, że w kwestie klimatu angażują się Jane Fonda czy Leonardo DiCaprio. To patrzcie przykład Cate Blanchett, typiary najbardziej znanej na świecie z tego, że zagrała elfa, która ogarnęła środki na przebudowę swojego teatru tak, żeby działał w zrównoważony sposób, dzięki zielonej energii. Ciekawe, czy Pałac Saski też taki będzie.
6. Amerykańskie nastolatki
Tegoroczny raport Pew ujawnił, że 76% pokolenia Z w Stanach Zjednoczonych mówi, że kryzys klimatyczny to jedno z ich największych zmartwień dotyczących spraw społecznych. 1/3 tylko w ciągu ostatniego roku zaangażowała się w aktywizm klimatyczny. W Polsce też masie nastolatków jest blisko do organizacji takich jak Młodzieżowy Strajk Klimatyczny albo Extinction Rebellion, ponieważ najwyraźniej logicznie myślą - w przeciwieństwie do nie powiemy, kogo.
W swoim czwartkowym przemówieniu do politbiura powiedział, że niebezpieczeństwa związane ze zmianami klimatu w ostatnich latach rosną i potrzebne są pilne działania w tej sprawie.
KIM DZONG UN.
NAWET ON.
To jest ASZdziennik, ale to prawda. Jeśli też przejmujesz się klimatem bardziej niż polski rząd - zapraszamy do przeczytania najważniejszych fragmentów raportu klimatycznego na aszklimat.pl.