10 cytatów z nowej encykliki papieża, od których polska prawica dostanie białej gorączki
ASZdziennik
05 października 2020, 16:16·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 05 października 2020, 16:16
No pięknie! Zachodnie lewactwo znów atakuje wszystko, co drogie naszej tradycji, rodzinie i tożsamości. Po raz kolejny domaga się od polskich katolików, by przyjęli jak swoje złowrogie ideologie ekologizmu, feminizmu i komunizmu. A nie, przepraszamy, to nie lewactwo, to papież Franciszek i jego nowa encyklika Fratelli Tutti.
Reklama.
Nigdy nie sądziliśmy, że będziemy mieć w ASZdzienniku takie lektury, ale właśnie przeczytaliśmy papieską encyklikę. Dzięki temu mamy dla was 10 soczystych cytatów, od których polska prawica dostanie białej gorączki. O ile zada sobie trud, żeby też to przeczytać, no bo wiecie.
Jedziemy:
1. Papież o nacjonalizmie:
Odradzają się zamknięte, ostre, gniewne i agresywne nacjonalizmy. W niektórych krajach idea jedności ludu i narodu, przeniknięta przez różne ideologie, tworzy nowe formy egoizmu i zatracenia zmysłu społecznego, zakamuflowane pod maską rzekomej obrony interesów narodowych.
Oto cytat, który wpisalibyśmy do pamiętniczka deklarującemu katolicyzm Krzysztofowi Bosakowi, jeśli tylko dałby nam swój pamiętniczek.
2. Papież o własności prywatnej:
Przypominam, że „tradycja chrześcijańska nigdy nie uznała prawa do własności prywatnej za absolutne i nienaruszalne i podkreślała społeczną funkcję wszelkiej formy własności prywatnej”. (...) Zawsze, równolegle z prawem do własności prywatnej, istnieje ważniejsza i nadrzędna zasada podporządkowania wszelkiej własności prywatnej powszechnemu przeznaczeniu dóbr ziemi, a zatem prawo wszystkich do ich użytkowania.
Jezu, komunizm.
3. Papież o neoliberalizmie:
Sam rynek nie rozwiązuje wszystkiego, chociaż czasami chcą, abyśmy uwierzyli w ten dogmat wiary neoliberalnej. To kiepski, powracający sposób myślenia, który zawsze proponuje te same recepty w obliczu wszelkich wyzwań.
Tak, my też myśleliśmy, że ktoś niechcący wkleił do encykliki cytat z Adriana Zandberga.
4. Papież o rasizmie:
Rasizm jest wirusem, który łatwo mutuje i zamiast znikać, ukrywa się i stale się czai.
W tym miejscu warto przypomnieć reakcje polskiej prawicy na protesty czarnoskórych w USA.
5. Papież o odmawianiu innym prawa do istnienia:
Dzisiaj w wielu krajach stosowany jest polityczny mechanizm jątrzenia, rozdrażniania i polaryzacji. Na różne sposoby odmawia się innym prawa do istnienia i wyrażania swoich opinii. W tym celu stosowane są strategie ośmieszania ich, posądzania, osaczania. Nie bierze się pod uwagę prawdy i wartości prezentowanych z ich strony, a w ten sposób społeczeństwo staje się uboższe i podległe despotyzmowi najsilniejszych.
Nie wiemy, jak wam, ale nam nie przywodzi to na myśl kompletnie żadnej sytuacji z Polski, a na pewno nie postępowania rządu wobec osób niehetero.
6. Papież o migrantach:
Zarówno pewne populistyczne reżimy polityczne, jak i liberalne stanowiska gospodarcze twierdzą, że za wszelką cenę należy unikać napływu imigrantów. (…) Migrantów uważa się za nie dość godnych, by uczestniczyć jak wszyscy inni w życiu społecznym, i zapomina się, że mają taką samą przyrodzoną godność, jak każda inna osoba. (…) Nie mówi się wprost, że nie są ludźmi, ale w praktyce, poprzez decyzje i sposób ich traktowania, wyraża się przekonanie, że są oni mniej wartościowi, mniej ważni, mniej ludzcy. To niedopuszczalne, aby chrześcijanie podzielali tę mentalność i te postawy.
Kolejny cytacik dla Krzysia Bosaka.
7. Papież dalej o migrantach:
Człowiek i naród owocują tylko wtedy, gdy potrafią twórczo otworzyć się na innych.
Jest nawet słowo "naród", więc Krzyś powinien się zainteresować.
8. Papież o środowisku naturalnym:
Troska o świat, który nas otacza i nas wspiera, oznacza zatroszczenie się o nas samych. (…) Taka troska nie interesuje potęg gospodarczych, które potrzebują szybkich zysków. Często głosy podnoszone w obronie środowiska naturalnego człowieka są uciszane lub wyśmiewane, przedstawiając jako racjonalne to, co jest jedynie interesem partykularnym.
Znów to dziwactwo ekologizmu.
9. Papież o równouprawnieniu kobiet:
Organizacja społeczeństw na całym świecie jest nadal daleka od wyraźnego ukazania, iż kobiety mają dokładnie taką samą godność i prawa jak mężczyźni. (...) Faktem jest, że „podwójnie biedne są kobiety narażone na sytuacje wykluczenia, złego traktowania i przemocy, ponieważ często mają mniejsze możliwości obrony swoich praw”
Chyba nie w Polsce, bo u nas przecież są sami dżentelmeni.
10. Papież o mediach katolickich:
W fanatyzmach, które prowadzą do niszczenia innych, mają udział również osoby religijne, nie wyłączając chrześcijan, którzy mogą stać się częścią sieci przemocy słownej (...). Nawet w mediach katolickich może dojść do przekroczenia granic, tolerowania obmowy i oszczerstwa, i wydaje się, że szacunek dla reputacji innych osób nie jest ujęty w jakiekolwiek normy etyczne.