Będzie dekomunizacja podręczników. Poseł PiS chce wymazać lewackie słowa "przed naszą erą"

Fot. Facebook/Zbigniew Dolata
Przez lata polskie dzieci uczyły się w szkole, że bitwa pod Maratonem miała miejsce w 490 r. p.n.e., a cesarz Neron panował w Rzymie w I w. n.e. – i nikt nie podejrzewał, że w takim zapisie dat podstępnie skrył się komunizm. Na szczęście teraz, za sprawą posła PiS Zbigniewa Dolaty, spłynęło na nas światło. Już wiemy, że określenia „naszej ery” i „przed naszą erą” to relikt PRL i oręż totalitarnego państwa.


Na tę kluczową dla Polski kwestię poseł Dolata zwrócił uwagę w swojej interpelacji do ministra edukacji „w sprawie konieczności usunięcia jednego z ostatnich reliktów komunizmu funkcjonujących w przestrzeni publicznej”.

Teraz zamiast dawnych określeń, które poseł zidentyfikował jako ważny element sowietyzacji Polski, wszyscy będziemy mówić „przed Chrystusem” i „po Chrystusie”.

Co sądzą na ten temat historycy? Zapytaliśmy.

– Uważam, że to wspaniała inicjatywa – mówi ASZdziennikowi nauczycielka historii z Koszalina. – Co prawda trzeba będzie na nowo wydrukować wszystkie podręczniki, dostosować arkusze egzaminacyjne i po prostu zmienić przyzwyczajenia, ale odrzucenie sowieckiej ideologii jest tego warte. A na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści!

Podobnego zdania są muzealnicy, którym w ogóle nie przeszkadza nagrywanie nowych audioprzewodników czy wymienianie tabliczek pod zbiorami archeologicznymi w każdym małym muzeum miejskim w Polsce. Wręcz przeciwnie, marzyli o tym od lat.

– Wydatki nie grają roli, gdy chodzi o walkę ze stalinizmem – wyznaje przedstawiciel Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, w którym trzeba będzie wymienić mniej więcej wszystko. – To nic, że stalinizmu dawno nie ma.

Na razie nierozwiązana pozostaje tylko jedna kwestia.

Czy skrót „p.C.” będzie znaczył „przed Chrystusem”, „po Chrystusie”, czy oba.

To jest ASZdziennik, ale interpelacja posła Dolaty nie została zmyślona.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

DZIEJE SIĘ

0 0Piękny gest Dudy wobec Trumpa. Na pocieszenie po Grenlandii podarował mu Podlasie
0 0Desperacja lasu w Amazonii. Zbudował sobie katedrę z Notre Dame, żeby świat przejął się pożarem
FEST FESTIVAL 0 0Alarm smogowy dla Śląska odwołany. Siwy dym to tylko efekt wizyty Wu-Tang Clanu w Polsce
0 0Dramat Margaret. Chciała wystąpić z Kościoła, zapomniała, że tu jest Polska [7 REAKCJI]
0 0Drama roku, o którą nikt nie prosił, ale... Oto Marta Linkiewicz vs. dziennikarz Canal+ (w Warsie) [CYTATY]
TYSKIEPartnerem materiału jest 0 0Rozbicie dzielnicowe nad Bałtykiem. Pod nieobecność ojca synowie podzielili plażę pod jego parawanem
#PawłowiczFree 0 0ASZdziennik oficjalnie serwisem wolnym od Pawłowicz. Nigdy już o niej od nas nie usłyszycie