Szok Skłodowskiej-Curie. Kalendarz "Wybitni odkrywcy" Polskiej Fundacji Narodowej bez ani jednej kobiety [CYTATY]

Fot. Facebook/Polska Fundacja Narodowa | WikiMedia Commons
Polacy to naród genialnych odkrywców i wynalazców – głosi dumnie kalendarz "Polacy, którzy zmienili świat na lepsze" wydany przez Polską Fundację Narodową. Właśnie takie osoby – "galeria nietuzinkowych umysłów" o “rewolucyjnych dokonaniach”, które "wyprzedzały swoją epokę" – znalazły się na jego kartach. I tylko kogoś jakby brak.


CHOCIAŻ JEDNEJ KOBIETY.

Jedno jest pewne: Maria Skłodowska-Curie jest tym nieco skonfundowana.

– Kurczę, sama nie wiem – mówi Skłodowska-Curie w rozmowie z ASZdziennikiem, gdy pytamy, co sądzi o tym, że nie zmieściła w kalendarzu, w którym znalazło się miejsce dla Jana Szczepanika, wynalazcy kamizelki kuloodpornej, czy Antoniego Patka, zegarmistrza.

– Może chodzi o to, że moja praca niewystarczająco przyczyniła się do zmiany świata na lepsze? – zastanawia się prekursorka radiochemii, która zainicjowała badania nad leczeniem raka przy pomocy promieniotwórczości.

Jak donosi portal rmf.fm, twórcy kalendarza informują też, że ma on przypomnieć “tych Polaków, o których niewiele osób wie, że urodzili się w Polsce”. To też średnio dotyczy polskiej badaczki, na całym świecie znanej jako madame Curie z Paryża.

No bo przyczyną nie jest chyba niewystarczające utytułowanie tej podwójnej noblistki i jedynej osoby w historii, która otrzymała nagrodę w dwóch różnych naukach przyrodniczych.

– Ja to ja – mówi skromnie Maria Skłodowska-Curie. – Ale dlaczego w kalendarzu nie ma na przykład Heleny Rubinstein, skoro znalazł się tam Maksymilian Faktorowicz? Czy Anny Żytkow, astrofizyczki, która odkryła siedem planetoid? Albo Stephanie Kwolek, córki polskich emigrantów, która wynalazła kevlar, a oprócz niego ma jeszcze 27 patentów?

Niestety redakcja ASZdziennika nie potrafiła odpowiedzieć wielkiej uczonej na te pytania, bo sama nie wie, a za PFN nie dojdziesz.

Trzeba jednak oddać sprawiedliwość Polskiej Fundacji Narodowej – jej kalendarz nie jest tak zupełnie pozbawiony żeńskich nazwisk. Pojawia się w nim jedno: Beata Sławińska.

Odpowiedzialna za koncepcję i przygotowanie kalendarza.

To jest ASZdziennik, ale ten kalendarz jest prawdziwy. Źródło: rmf.fm.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

DZIEJE SIĘ

0 0Piękny gest Dudy wobec Trumpa. Na pocieszenie po Grenlandii podarował mu Podlasie
0 0Desperacja lasu w Amazonii. Zbudował sobie katedrę Notre Dame, żeby świat przejął się pożarem
FEST FESTIVAL 0 0Alarm smogowy dla Śląska odwołany. Siwy dym to tylko efekt wizyty Wu-Tang Clanu w Polsce
0 0Dramat Margaret. Chciała wystąpić z Kościoła, zapomniała, że tu jest Polska [7 REAKCJI]
0 0Drama roku, o którą nikt nie prosił, ale... Oto Marta Linkiewicz vs. dziennikarz Canal+ (w Warsie) [CYTATY]
TYSKIEPartnerem materiału jest 0 0Rozbicie dzielnicowe nad Bałtykiem. Pod nieobecność ojca synowie podzielili plażę pod jego parawanem
#PawłowiczFree 0 0ASZdziennik oficjalnie serwisem wolnym od Pawłowicz. Nigdy już o niej od nas nie usłyszycie