Gliński człowiekiem wolności tygodnika "Sieci". Uwalnia od dotacji wszystko, co nie jest dobrozmianowe

Fot. tygodnik "Sieci"/mkidn.gov.pl
Minister Kultury Piotr Gliński został Człowiekiem Wolności 2018 tygodnika "Sieci". To nagroda braci Karnowskich za bohaterskie uwolnienie od rządowych dotacji imprez, pism, filmów i wydarzeń artystycznych, które mu się nie podobają - ustalił ASZdziennik.


– W Polsce jest pełna wolność słowa i sztuki. Trzeba powiedzieć jasno, że tej wolności jest więcej niż kiedykolwiek – napisał Piotr Gliński w podziękowaniu za nagrodę.Jak dowiaduje się ASZdziennik, Człowiek Wolności 2018 to laur za m.in. uwolnienie od dotacji Festiwalu Malta w Poznaniu. Piotr Gliński odebrał festiwalowi dotacje, bo kuratorem imprezy był Oliver Frljić, reżyser m.in. głośnej „Klątwy” w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Piotr Gliński oświadczył niedawno, że obecna dyrekcja Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej "nie dałaby pieniędzy na film "Kler" Wojciecha Smarzowskiego. Co innego produkcje o żołnierzach wyklętych: festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" otrzymał dzięki ministrowi ponad 200 tysięcy złotych.

Bracia Karnowscy szybko zareagowali także na uwolnienie od dotacji "Dwutygodnika", który istnieć ma tylko do końca 2018 roku, czyli jeszcze przez kilka dni. Wcześniej ministerialnych dotacji nie dostały także czasopisma "Książki w Tygodniku", "Liberté!", "Res Publica Nowa", "Więź" czy "Zeszyty Literackie".


Tytuł Człowieka Wolności to także nagroda za ambitne plany ministra. Piotr Gliński w jednym z wywiadów zapowiedział, że nie miałby nic przeciwko wyburzeniu Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

A to nie jedyne wolnościowe zasługi Piotra Glińskiego.

Przypomnijmy bowiem, że Ministerstwo Kultury dało ojcu Tadeuszowi Rydzykowi wolność do budowania muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II, na co tylko w latach 2018-2020 przekaże 70 mln zł.

To jest ASZdziennik. Nic nie zostało zmyślone.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...