Dramat Lany del Rey. Fani usłyszeli pierwowzór "Get Free" i przerzucili się na Radiohead

– Myślałam, że nie da się w piosence zmieścić więcej smutku niż w "Summertime Sadness", ale parę dni temu włączyłam sobie  "Creep" – przyznaje 15-letnia Magda z Białegostoku.
– Myślałam, że nie da się w piosence zmieścić więcej smutku niż w "Summertime Sadness", ale parę dni temu włączyłam sobie "Creep" – przyznaje 15-letnia Magda z Białegostoku. Fot. Wikimedia Commons
Smutne wieści dla fanów uwielbianej w Polsce piosenkarki. Lana del Rey przerwała trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych i odwołała zaplanowane na wiosnę występy w Europie – poinformował serwis "Pitchfork". Powodem jest proces o plagiat, jaki artystce wytoczyła grupa Radiohead w związku z jej piosenką "Get Free". Zdaniem zespołu, utwór zbyt mocno przypomina ich wielki przebój "Creep".

Gdy sprawa zyskała medialny rozglos, miliony fanów Lany del Rey po raz pierwszy usłyszało "Creep", poznało twórczość Thoma Yorke'a i zaczęło przerzucać się na Radiohead. Artystka ma problem z wypełnieniem sal koncerowych w USA.
– Bilety na Lanę rozeszły się jak świeże bułeczki jeszcze w listopadzie, ale od paru urywają się telefony z pytanami, czy można je wymienić na najbliższą trasę Radiohead – twierdzi organizator koncertu z Chicago. –Są tacy, którzy rezygnują z wejściówek VIP Early Entrance Meet & Greet do Diamond Circle na rzecz tylnych rzędów w prawej trybunie na Atoms for Peace, a desperaci proszą chociaż o bilecik na te dziwne kolaboracje Greenwooda.

Spadek zainteresowania twórczością Lany del Rey potwierdzają także dane opublikowane przez Spotify. Tylko od początku roku liczba odsłuchów płyt "Ultraviolence" i "Born to Die" spadła globalnie o 56%. Co ciekawe, albumy "OK Computer" i "The King of Limbs" grupy Radiohead zanotowały w tym czasie 56-procentowy wzrost.


– Myślałam, że nie da się w piosence zmieścić więcej smutku niż w "Summertime Sadness" czy "Pawn Shop Blues", ale parę dni temu włączyłam sobie ten "Creep", żeby pocisnąć trochę obrońcom Radiohead na Fejsie – przyznaje 15-letnia Magda z Białegostoku. – Aktualnie jestem na etapie "Kid A" i "How to Disappear Completely", więc cieszy mnie, że po sukcesie "OK Computer" nie wybrali prostej kontynuacji, tylko odważnie poszli w eskperymenty z IDM i inspiracje symfoniami Pendereckiego.


Jak poinformował management artystki, do Lany del Rey wciąż napływają z całego świata słowa uznania i podziękowania od fanów za to, że "Get Free" otworzyło im oczy na muzykę, o której nie mieli dotąd pojęcia. Na Facebooku artystki prośbę o inspirowanie się ich twórczością zamieścili m.in. Dave Grohl i Robert Smith którzy liczą na wzrost zainteresowania Foo Fighters i The Cure wśród młodszych grup słuchaczy.

Jak ustalił ASZdziennik, wzrost zainteresowania dyskografią Radiohead to jednak nie jedyny skutek procesu o plagiat wytoczonego Lanie del Rey.

Fani Radiohead usłyszeli bowiem pierwowzór "Creep" i przerzucili się na The Hollies.
To jest ASZdziennik. Inspiracje Lany del Rey i Radiohead nie zostały zmyślone.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...