Gdyby Netflix wziął się za hity TVP. Mamy scenariusze nowego Klossa, Klanu i Siedmiu Życzeń!

Fot. mat. promocyjne
Amerykański gigant VOD coraz bardziej interesuje się Polską. Po ogłoszeniu nowej ekranizacji "Wiedźmina" i serialu Agnieszki Holland, Netflix zapowiedział wykupienie praw autorskich do seriali, które znają i kochają Polacy w każdym wieku.

Oto siedem scenariuszy seriali TVP, które na nowo zinterpretował Netflix.

1. "Czas Honoru"

Serial sci-fi o jedynym, składającym się tylko z kobiet oddziale dywersyjnym Armii Krajowej w czasie niemieckiej, a potem sowieckiej okupacji. Oddział, który wiernie odzwierciedla strukturą narodowościową II Rzeczpospolitej - w jego składzie znajdziemy Polki, Żydówki, Białorusinki, Ukrainki, a nawet Niemkę (kapitalny wątek LGBTQ) - nie tylko z narażeniem życia walczy z wrogiem, ale i właściwymi dla epoki uprzedzeniami wobec superbohaterek.

2. "Klan"

Komediodramat więzienny. W wilii na warszawskiej Sadybie z patriarchalnego modelu rodziny kontrolowanej przez Jerzego usiłuje wydostać się jego małżonka Elżbieta. Kobieta dowiaduje się o istnieniu wyklętej przez rodzinę kuzynki Grażynki, która miała wziąć sprawiedliwość we własne ręce i własnoręcznie uśmiercić swojego toksycznego partnera Ryszarda pozorując wypadek w szpitalu. Elżbieta z pomocą nieletniej Bożenki oraz nielegalnej emigrantki cioci Stasi usiłuje odnaleźć Grażynkę. W efekcie każda z kobiet na różnym etapie życia odnajduje samą siebie. W roli Elżuni: Emma Watson.

3. "Ojciec Mateusz"

Mocny siedmioodcinkowy dokument o tuszowaniu zbrodni i zbiorowej niepamięci. W Sandomierzu w latach 60. umiera ksiądz. Popularny ojciec Mateusz według policji popełnia samobójstwo, jednak po latach jego uczniowie zaczynają na powrót interesować się sprawą. Komu zaszkodził ojciec Mateusz? Kto chciał jego milczenia? Dlaczego do dziś nie poniósł kary? Dokument, które ogląda się jak najlepszą fikcję.

4. "Siedem Życzeń"

Bracia Duffer wracają z brawurowym hołdem dla seriali z lat 80. Z tajnego laboratorium Służby Bezpieczeństwa ucieka kot, który jest potężnym parapsychologicznym medium. Podczas swojej ucieczki trafia na paczkę przyjaciół, którzy spędzają całe dnie na grze w Eurobusiness i na wyprawach na rowerach Wigry 3. Z kotem jednak ucieka z laboratorium coś jeszcze. Coś, co na zawsze powinno pozostać za Żelazną Kurtyną. Na szczęście chłopcom pomaga przegrany policjant, porucznik Borewicz.

5. "Reksio"

Serial rysunkowy dla dorosłych, w którym Reksio, niegdysiejszy idol dzieci i młodzieży stara się wieść swoje mało efektowne życie w cieniu swojej legendy. Serial mimo swojej formy nie stroni od trudnych tematów: depresji, tolerancji czy uzależnień. Odcinek, w którym Reksio wygłasza monolog o przemijającej sławie podczas psychoterapii u Kury to murowany kandydat do Emmy.

6. "Stawka Większa Niż Życie"

Berlin, 1941 rok. Do głównego sztabu Abwehry przybywa Hans Kloss, początkująca agentka radzieckiego wywiadu i zaczyna borykać się z problemami początkującego szpiega. Jej oficerem prowadzącym staje się Hermann Brunner, która otacza ją troskliwą opieką, pomaga w wymowie umlautów, zabiera na przejażdżki panzerkampfwagenem i obdarowuje dziełami sztuki z całego świata. To, co Hermann bierze za rodzące się gorące zakazane uczucie, jest jednak w rzeczywistości chłodną podwójną grą i przećwiczonym w obozie szkoleniowym na Syberii elementem planu wykradzenia schematu wunderwaffe. Scenariusz i reżyseria: David Fincher.

7. "Janosicos"

Historia powstania i upadku imperium narkotykowego Juraja Janosika, który wraz z wiernym kompanem Jędrusiem Pyzdrą wyznaczył pierwsze szlaki przemytu przez granicę ze Słowacją i z szeregowego przemytnika dzięki swojej brutalności i sprytowi stał się królem opium w regionie. Serial kręcony jest z niezwykłą dbałością o szczegóły. Na potrzeby realizacji Netflix zbudował w Chorwacji wierną replikę Rysów w skali 1:1.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...