Dramat Agnieszki Holland. Resort środowiska zgadza się na sanitarny odstrzał Srebrnego Niedźwiedzia

commons.wikimedia.org / PiS
Krótko trwała radość Agnieszki Holland ze Srebrnego Niedźwiedzia przyznanego jej na 67. Festiwalu Filmowym w Berlinie za film "Pokot". Jak dowiaduje się ASZdziennik, minister Jan Szyszko w porozumieniu z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska wydał zgodę na sanitarne odstrzelenie statuetki. Ma to zapobiec rozprzestrzenieniu się stawianych przez film niewygodnych pytań na teren całego kraju.


– Trzeba postąpić radykalnie - mówi ASZdziennikowi osoba związana z Ministerstwem Środowiska. – Nie można pozwolić, by niepokojące diagnozy stanu relacji między człowiekiem a zwierzętami trafiły do szerokiej dyskusji, lub by ktoś odnalazł w nich odniesienia do stosunków międzyludzkich i sytuacji społeczno-politycznej w Polsce i na świecie.

Rząd ma bowiem wątpliwości, czy wpuszczenie nagrodzonego filmu na terytorium Polski nie zaburzy ukształtowanego przez wieki ekosystemu rekreacyjnych polowań i nie zaszkodzi naturalnym siedliskom myśliwych.

– Nagroda to tylko opinia strony niemieckiej, i jako taka z definicji nie służy interesom Polski – mówi z kolei zastrzegający anonimowość specjalista z Ministerstwa Kultury.

ASZdziennik ustalił, że nie tylko polscy myśliwi z ulgą przyjęli decyzję rządu.

– Zbyt duże zagęszczenie premier filmowych w stosunku do pojemności środowiska filmowego powoduje spadek kondycji całego kina – usłyszeliśmy w ministerstwie. – W tym miesiącu zadebiutował już wyprodukowany przez TV Trwam "Zerwany Kłos", kolejny film mógłby źle wpłynąć na równowagę środowiska.

Pomysł Ministerstwa Środowiska ostro skrytykowali już m.in. Grażyna Torbicka i Tomasz Raczek. W ich ocenie nie ma ona biologicznego uzasadnienia, a z oceną kondycji filmu należy wstrzymać się co najmniej do dnia jego premiery. Zaapelowali także do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o udostępnienie pełnej dokumentacji w sprawie zezwolenia na odstrzał.


Jak bowiem dowiaduje się ASZdziennik, decyzja resortu dotyczyć będzie nie tylko Srebrnego Niedźwiedzia.

Myśliwi utrzymują, że odstrzałem powinny zostać objęte także stare osobniki, w tym Oscar dla "Idy" Pawła Pawlikowskiego.

To jest ASZdziennik. Wszelkie cytaty i wydarzenie zostały zmyślone.

Autor: Łukasz Jadaś / @lukaszjadas
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...