Rewolucja na UW. Obowiązkowe lektoraty z języka polskiego dla wszystkich studentów pierwszego roku

Fot. Matej Kastelic / Shutterstock.com
Dla jednych rewolucja, dla innych odpowiedź na potrzeby nowej gospodarki.


– W roku akademickim 2015/2016 studenci pierwszego roku będą zobowiązani do zaliczenia 60 godzin lektoratu z języka polskiego w semestrze. Obejmie to też studentów, dla których polski jest językiem ojczystym – czytamy na oficjalnej stronie Uniwersytetu Warszawskiego.

– Wszystkie analizy przewidują, że w najbliższych latach wzrośnie zapotrzebowanie na absolwentów władającym językiem polskim co najmniej na poziomie średnio zaawansowanym – poinformował rektor prof. Marcin Pałys. – Jako uczelnia odpowiadamy tylko na ten trend.

Jak się dowiadujemy, ambicją władz uczelni jest, żeby ponad 70 proc. studentów opanowało język polski na poziomie B1. Ale to plan rozpisany do 2020 roku.

– Inauguracyjny rok programu będzie luźniejszy, postawimy raczej na naukę przez zabawę, żeby pierwsze roczniki się nie zraziły – słyszymy na Wydziale Polonistyki, który odpowiada na metodykę.

Warszawska uczelnia jest pierwszą w kraju, która wprowadza obowiązkowe lektoraty z języka ojczystego.

Podobne plany były dyskutowane między innymi na Uniwersytecie Jagiellońskim, ale zostały zarzucone i znajomość języka polskiego UJ będzie nadal przypisywać każdemu, kto potrafi się poprawnie podpisać.

To jest ASZdziennik. Wszystkie cytaty i wydarzenia zostały zmyślone.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...