PILNE NIE JESTEŚMY ANI ONETEM, ANI WP. OTO DLACZEGO

Janusz Piechociński kończy 57 lat. W ramach prezentu napisaliśmy mu laurkę jego własnymi słowami

Wikimedia Commons
Janusz Piechociński obchodzi dziś swoje 57 urodziny. Według danych GUS z marca 2017, na dzisiejszego solenizanta z Polskiego Stronnictwa Ludowego przypada dziś ok. 38 mln pozostałych mieszkańców Polski.

UWAGA: To jest ASZdziennik, ale wszystkie dane przywołane w tekście pochodzą z Twittera Janusza Piechocińskiego.

963 godziny – średnio tyle polityk przepracował przez miniony rok. Jak wynika z danych OECD, to najwięcej od 2011 roku.

57 lat to więcej niż wynosi najwyższy średni wiek mieszkańca Polski wynoszący 14 lat. Dla porównania w Holandii jest to 10,2 roku, a w Japonii, jednym z głównych odbiorców mięsa i produktów wieprzowych z Unii Europejskiej, tylko 8,3.

Janusz Piechociński urodził się we wsi Studzianki Pancerne na Mazowszu, gdzie ceny jabłek przemysłowych sięgają ok. 22 groszy za kilogram. Największe gospodarstwo wiejskie w Studziankach, zużywające 45-50 MW rocznie w cenie 600-700 zł za MW, płaci za prąd rocznie ok. 35 tys. zł. To mniej niż 400 tys. zł, ile wynosi przewidziana przepisami grzywna za nielegalne wydobycie bursztynu, ale znacznie więcej niż kwota 8 tys. zł, jaka grozi za wolne wypuszczenie kur w czasach ptasiej grypy.

Były prezes PSL w 1987 ukończył studia na Wydziale Handlu Wewnętrznego w Szkole Głównej Planowania i Statystyki (obecnie SGH) w Warszawie. To właśnie tam z tramwajów, autobusów oraz pociągów metra i SKM skorzystała w ubiegłym roku rekordowa liczba ponad 1,13 mld pasażerów.

W latach 2012-2015 Janusz Piechociński był wiceprezesem Rady Ministrów i ministrem gospodarki, a także prezesem PSL. W 2012 r. w Polsce działało 615 spółdzielni socjalnych. W 2015 było ich już 1266. W tym samym czasie z sektora węgla kamiennego i brunatnego w Europie odeszło 223,3 tys. pracowników. W 2015 r. kraje unijne łącznie wyeksportowały na Białoruś 1,5 mln ton owoców i warzyw, podczas gdy trzy lata wcześniej r. było to 295,2 tys. ton.


Gdyby Janusz Piechociński urodził się dziś, koszt jego wychowania sięgnąłby 176-190 tys. zł. W ciągu roku spożyłby ok. 7 kg bananów, 28 kg drobiu i 40 kg wieprzowiny. Spożycie masła byłoby 4 proc. większe niż rok wcześniej i mogłoby osiągnąć poziom 4,7 kg.

Polityk PSL przyjmie dziś gości m.in. słodyczami i ciastkami (rocznie przeciętny Polak zjada ok. 3,8 kg kruchych wypieków), ale na stole nie zabraknie też ryb (wolumen eksportu śledzi zwiększył się o 2,3 proc. do 22,4 tys. ton) i drobiu (eksport mięsa i podrobów z gęsi wyniósł ponad 21 tys. ton i był o 14 proc. większy niż przed rokiem).

Wśród gości, którzy zdecydują się podarować Januszowi Piechocińskiemu alkohol na prezent, ponad jedna trzecia dzisiejszych gości wybierze wina, 23 proc. - whisky, a 15 proc. - wódki białe.

Jak dowiaduje się ASZdziennik, główne obchodzy urodzin polityka PSL odbędą się w Pułtusku.

Nie takie rzeczy ze szwagrem Janusz Piechociński już tam robił.

To jest ASZdziennik, ale wszystkie dane pochodzą z Twittera Janusza Piechocińskiego.

Autorka pomysłu: Anna Dryjańska / Napisali: Łukasz Jadaś / Janusz Piechociński
Trwa ładowanie komentarzy...