10 najlepszych standuperów w Polsce. Zobacz ranking najśmieszniejszych komików w historii [18+]

Wojciech Pięta podczas swojego występu w Krakowie. Niestety, został sklasyfikowany dopiero na 34 miejscu rankingu.
Wojciech Pięta podczas swojego występu w Krakowie. Niestety, został sklasyfikowany dopiero na 34 miejscu rankingu. Fot. Łukasz Krajewski / Agencja Gazeta
Jeśli myślisz, że polski stand–up nigdy nie dogoni tego z zagranicy, to jesteś w błędzie. Bardzo dużym błędzie.


Czasy, kiedy komicy byli myleni z kabareciarzami i okupowali podrzędne knajpki, grając 5-minutowe sety na otwartych mikrofonach, minęły bezpowrotnie.

I chociaż stand–up nie jest gatunkiem komedii o lekkim i przyjemnym odbiorze (ach, te wszędobylskie bluzgi), to będąc na występie komika zawsze możemy być pewni, że to, co mówi jest szczere.

Stand–up bowiem jako forma nie znosi rekwizytów i udawania.

Podczas gdy polski kabaret od 10 lat ogrywa w kółko to samo robiąc 50 kółko, niebawem minie 8 lat od pierwszego i zarazem historycznego występu w Polsce stand–upowego Karola Kopca i Czarka Jurkiewicza, od którego wszystko się zaczęło.

Z tej okazji przygotowaliśmy ranking dziesięciu najlepszych polskich komików w historii (tak; w historii, nie w danym momencie).

Sorry, nie będzie tu Jerzego Kryszaka i Czarka Pazury.

Zapnijcie pasy.

10. Rafał Pacześ


Ranking otwiera komik, który umiłował sobie paździerze polskiej codzienności i piętnuje je ze swoistym brutalnym wdziękiem. Jego twórczość to solidna dawka lekarstwa na naszą kochaną polską codzienność.

9. Paweł Chałupka


Członek grupy "Po Prostu Stand–up", którą tworzy razem z Patrykiem Czebańczukiem i Tomkiem Kołeckim. Pomimo, że nie jest jeszcze bardzo znanym komikiem, za chwilę będzie bardzo znanym komikiem. Lubi badać zjawiska. Takie, jak na przykład cenzurowanie występów w TVP:

8. Wojtek Fiedorczuk


Wojtek jest znany ze swojego kontrowersyjnego stylu, w którym nie ma miejsca na kontrowersje. Gdyby ASZdziennik potrafił w stand–up, tak właśnie wyglądałyby nasze występy. Inteligentne metafory i totalna hiperbolizacja wariactwa – oto cały on. Połowa duetu "Niepewne Sytuacje", gdzie wspólnie z Michałem Kempą narusza strefę komfortu respondentów odpowiadających na pytania. Taki satyryczny Nielsen.

7. Gaweł Feliga


Komik, twórca podcastu "Nagrałeś to?", z którego dowiesz się o stand–upie więcej, aniżeli z tego artykułu. Język, muzyka i konsumpcja to jego ulubione tematy. Podobno był złym człowiekiem, gdy występował w telewizji, ale już w niej nie występuje, więc chyba nie jest taki zły.

6. Abelard Giza


Na scenie komediowej (nie kabaretowej!) od, zdaje się, 2012 roku. Znany głównie z dowcipu o papieżu. Wcześniej znany z kabaretu Limo. Jeszcze wcześniej zupełnie nieznany. Obwołany w polskich mediach czarnym królem polskiego stand–upu.

5. Antoni Syrek-Dąbrowski


Człowiek–instytucja. Współzałożyciel grupy "Stand–up Polska", na scenie od 2009 roku. Guru nieprzewidywalności. Idąc na jego występ możesz się spodziewać wszystkiego. Dosłownie wszystkiego. Lubi empatyczne rozmowy z publicznością na takie tematy tabu jak: homoseksualizm, narkotyki, czy też śmierć.

4. Karol Kopiec


Jeden z współtwórców polskiej sceny, improwizator Teatru Hofesinka. Jego występy to absurd zwielokrotniony do absurdalnej potęgi. Najprawdopodobniej z powodu naturalnej zdolności kreowania światów równoległych, w których to na przykład Trzej Królowie podróżują do Betlejem z GPSem, a Józef dla odskoczni ogląda Turniej Czterech Skoczni. Obecnie występuje ze swoim trzecim programem zatytułowanym "Reset".

3. Jasiek Borkowski


Jeśli chciałbyś się przekonać, co by było gdyby osiedlowy "Typowy Seba" zaczął występować jako komik, to Jasiek jest odpowiedzią na to pytanie. Ba, jest również "pytaniem na swoje wszystkie odpowiedzi". Debiutował w 2010 roku w "Comedy Central Prezentuje". Potem "życie nauczyło go tańczyć".

2. Cezary Jurkiewicz


Śmiało można stwierdzić, że to polski Woody Allen. Zaczynał jako jeden z pierwszych w 2008 roku. Jeśli nie boisz się połączenia Schopenhauerowskiego poczucia humoru ze zwrotami akcji rodem z filmów sensacyjnych, przyprawionych odrobiną siarczystych puent, czym prędzej gnaj na jego program zatytułowany "Voyager".
Czarek Jurkiewicz w Klubie Komediowym "Voyager"

Fragment z "Voyagera" na odmulenie i zachętę. Najbliższy występ: http://www.kupbilecik.pl/impreza-12044-standup.polska.warszawa.html

Posted by Cezary Jurkiewicz on Wednesday, March 30, 2016

1. Krzysztof Unrug


Jego występy były wybuchową mieszanką absurdu, czarnego humoru, stereotypów i ekspresji scenicznej. Zasłużony numer jeden za brawurowe parodie (poniższe wideo, od 5:45) i ogromny dystans do rzeczywistości. Oraz do siebie. I chociaż Krzysiek nie występuje (ale kto wie, może kiedyś zmieni zdanie?) na chwilę obecną na polskiej scenie nie ma osoby, która choćby odrobinę zbliżyła się do jego talentu.
To jest ASZdziennik, ale to tylko stronnicza opinia. W Polsce jest jeszcze 300 komików, którzy zajmują się tą profesją, wobec czego wybór był cholernie trudny.

Aktualizacja: Miejsca od 11 do 20 wyglądają następująco:

11. Michał Leja

12. Katarzyna Piasecka

13. Kacper Ruciński

14. Maciek Adamczyk

15. Patryk Czebańczuk

16. Sebastian Rejent

17. Łukasz Lodkowski

18. Sylwia Wróblewska

19. Bartosz Zalewski

20. Wioletta Walaszczyk

Bartłomiej Przybysz, wcześniej znany jako najsmutniejszy komik w historii. ;)
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

DZIEJE SIĘ

0 0Piękny gest Dudy wobec Trumpa. Na pocieszenie po Grenlandii podarował mu Podlasie
0 0Desperacja lasu w Amazonii. Zbudował sobie katedrę z Notre Dame, żeby świat przejął się pożarem
FEST FESTIVAL 0 0Alarm smogowy dla Śląska odwołany. Siwy dym to tylko efekt wizyty Wu-Tang Clanu w Polsce
0 0Dramat Margaret. Chciała wystąpić z Kościoła, zapomniała, że tu jest Polska [7 REAKCJI]
0 0Drama roku, o którą nikt nie prosił, ale... Oto Marta Linkiewicz vs. dziennikarz Canal+ (w Warsie) [CYTATY]
TYSKIEPartnerem materiału jest 0 0Rozbicie dzielnicowe nad Bałtykiem. Pod nieobecność ojca synowie podzielili plażę pod jego parawanem
#PawłowiczFree 0 0ASZdziennik oficjalnie serwisem wolnym od Pawłowicz. Nigdy już o niej od nas nie usłyszycie