10 najlepszych standuperów w Polsce. Zobacz ranking najśmieszniejszych komików w historii [18+]
ASZdziennik
25 maja 2016, 19:25·4 minuty czytania
Publikacja artykułu: 25 maja 2016, 19:25
Jeśli myślisz, że polski stand–up nigdy nie dogoni tego z zagranicy, to jesteś w błędzie. Bardzo dużym błędzie.
Reklama.
Czasy, kiedy komicy byli myleni z kabareciarzami i okupowali podrzędne knajpki, grając 5-minutowe sety na otwartych mikrofonach, minęły bezpowrotnie.
I chociaż stand–up nie jest gatunkiem komedii o lekkim i przyjemnym odbiorze (ach, te wszędobylskie bluzgi), to będąc na występie komika zawsze możemy być pewni, że to, co mówi jest szczere.
Stand–up bowiem jako forma nie znosi rekwizytów i udawania.
Podczas gdy polski kabaret od 10 lat ogrywa w kółko to samo robiąc 50 kółko, niebawem minie 8 lat od pierwszego i zarazem historycznego występu w Polsce stand–upowego Karola Kopca i Czarka Jurkiewicza, od którego wszystko się zaczęło.
Z tej okazji przygotowaliśmy ranking dziesięciu najlepszych polskich komików w historii (tak; w historii, nie w danym momencie).
Sorry, nie będzie tu Jerzego Kryszaka i Czarka Pazury.
Zapnijcie pasy.
10. Wiolka Walaszczyk
Ranking otwiera komiczka z Gdańska. Jej energii i charyzmy wystarczyłoby dla reszty top 10. Pierdolnięta w najlepszym tego słowa znaczeniu. Tylko skończony seksistowski buc wysyłałby ją do przygotowywania dań z kapusty.
9. Paweł Chałupka
Członek grupy "Po Prostu Stand–up", którą tworzy razem z Patrykiem Czebańczukiem i Tomkiem Kołeckim. Pomimo, że nie jest jeszcze bardzo znanym komikiem, za chwilę będzie bardzo znanym komikiem. Lubi badać zjawiska. Takie, jak na przykład cenzurowanie występów w TVP:
8. Wojtek Fiedorczuk
Wojtek jest znany ze swojego kontrowersyjnego stylu, w którym nie ma miejsca na kontrowersje. Gdyby ASZdziennik potrafił w stand–up, tak właśnie wyglądałyby nasze występy. Inteligentne metafory i totalna hiperbolizacja wariactwa – oto cały on. Połowa duetu "Niepewne Sytuacje", gdzie wspólnie z Michałem Kempą narusza strefę komfortu respondentów odpowiadających na pytania. Taki satyryczny Nielsen.
7. Gaweł Feliga
Komik, twórca podcastu "Nagrałeś to?", z którego dowiesz się o stand–upie więcej, aniżeli z tego artykułu. Język, muzyka i konsumpcja to jego ulubione tematy. Podobno był złym człowiekiem, gdy występował w telewizji, ale już w niej nie występuje, więc chyba nie jest taki zły.
6. Abelard Giza
Na scenie komediowej (nie kabaretowej!) od, zdaje się, 2012 roku. Znany głównie z dowcipu o papieżu. Wcześniej znany z kabaretu Limo. Jeszcze wcześniej zupełnie nieznany. Obwołany w polskich mediach czarnym królem polskiego stand–upu.
5. Antoni Syrek-Dąbrowski
Człowiek–instytucja. Współzałożyciel grupy "Stand–up Polska", na scenie od 2009 roku. Guru nieprzewidywalności. Idąc na jego występ możesz się spodziewać wszystkiego. Dosłownie wszystkiego. Lubi empatyczne rozmowy z publicznością na takie tematy tabu jak: homoseksualizm, narkotyki, czy też śmierć.
4. Karol Kopiec
Jeden z współtwórców polskiej sceny, improwizator Teatru Hofesinka. Jego występy to absurd zwielokrotniony do absurdalnej potęgi. Najprawdopodobniej z powodu naturalnej zdolności kreowania światów równoległych, w których to na przykład Trzej Królowie podróżują do Betlejem z GPSem, a Józef dla odskoczni ogląda Turniej Czterech Skoczni. Obecnie występuje ze swoim trzecim programem zatytułowanym "Reset".
3. Jasiek Borkowski
Jeśli chciałbyś się przekonać, co by było gdyby osiedlowy "Typowy Seba" zaczął występować jako komik, to Jasiek jest odpowiedzią na to pytanie. Ba, jest również "pytaniem na swoje wszystkie odpowiedzi". Debiutował w 2010 roku w "Comedy Central Prezentuje". Potem "życie nauczyło go tańczyć".
2. Cezary Jurkiewicz
Śmiało można stwierdzić, że to polski Woody Allen. Zaczynał jako jeden z pierwszych w 2008 roku. Jeśli nie boisz się połączenia Schopenhauerowskiego poczucia humoru ze zwrotami akcji rodem z filmów sensacyjnych, przyprawionych odrobiną siarczystych puent, czym prędzej gnaj na jego program zatytułowany "Voyager".
1. Krzysztof Unrug
Jego występy były wybuchową mieszanką absurdu, czarnego humoru, stereotypów i ekspresji scenicznej. Zasłużony numer jeden za brawurowe parodie (poniższe wideo, od 5:45) i ogromny dystans do rzeczywistości. Oraz do siebie. I chociaż Krzysiek nie występuje (ale kto wie, może kiedyś zmieni zdanie?) na chwilę obecną na polskiej scenie nie ma osoby, która choćby odrobinę zbliżyła się do jego talentu.
To jest ASZdziennik, ale to tylko stronnicza opinia. W Polsce jest jeszcze 300 komików, którzy zajmują się tą profesją, wobec czego wybór był cholernie trudny.
Aktualizacja: Miejsca od 11 do 20 wyglądają następująco:
11. Michał Leja
12. Katarzyna Piasecka
13. Kacper Ruciński
14. Maciek Adamczyk
15. Patryk Czebańczuk
16. Sebastian Rejent
17. Łukasz Lodkowski
18. Sylwia Wróblewska
19. Bartosz Zalewski
20. Wioletta Walaszczyk
Bartłomiej Przybysz, wcześniej znany jako najsmutniejszy komik w historii. ;)