PILNE PRAWDZIWE PYTANIA Z REFERENDUM ANDRZEJA DUDY. 8 PEWNIAKÓW, KTÓRE POKAZUJĄ O CO MU CHODZI.

Fala oszustw na Facebooku. Naciągacze na lajki publikują zeszłoroczne zdjęcia nóg na pomoście

123rf.com
Wielkie serce i chęć niesienia pomocy bliskim naraziły 26-letnią Patrycję M. z Gdańska na olbrzymie straty wizerunkowe – dowiaduje się ASZdziennik. Kobieta działając w dobrej wierze zalajkowała zamieszczoną na Facebooku fotografię nóg z pomostu podpisaną "A wy pewnie o tej porze w pracy?" i opatrzoną hasztagiem #lato2017.

Nie wiedziała, że za niewinnym zdjęciem kryje się zorganizowana działalność przestępcza.

– Już ponad 2,5 tysiąca lajków, 500 reakcji "wow" i blisko 200 przychylnych komentarzy wyłudziła działająca na terenie całego kraju szajka oszustów – wynika z ustaleń Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością.
Grupa publikowała na Facebooku zdjęcia nóg na pomostach wykonane w poprzednim sezonie, podając je za aktualne fotki z tegorocznego lata. To właśnie jej ofiarą padła 26-latka.

– Sprawcy bezlitośnie grali na emocjach – podkreśla jeden ze śledczych prowadzących sprawę. – Korzystali ze zrobionych rok temu zdjęć i dodawali do nich nowe filtry, urządzając na swoich osiach czasu prawdziwą pralnię reakcji i lajków.

Gdy już wydawało się, że haniebnego procederu nie da się w żaden sposób powstrzymać, szajkę zdradziła chwila nieuwagi i zbyt wielka pewność siebie.

– Chcieli przedobrzyć – tłumaczy ASZdziennikowi śledczy. – Rozochoceni internetowym fejmem oszuści zaczęli doklejać do ubiegłorocznych fotografii nieporadnie wycięte zdjęcia nowych drinków, które podbijają letnie kurorty dopiero w tym sezonie.

Naciągacze zauważyli modny trend i usiłowali podbić liczbę lajków dodając do zdjęć atrakcyjne, oszronione szklanki z "Chłodnikiem". Zgubił ich pośpiech przy wycinaniu z tła i brak podstawowej znajomości Photoshopa.

Na komisariatach w całej Polsce pojawiły się już instrukcje dla najbardziej narażonych na oszustwa.

– Nim powierzymy komukolwiek w sieci własny entuzjazm, sprawdźmy, czy piksele wokół drinka nie wydają się podejrzane, lód w szklance nie wydaje się wyretuszowany, oraz czy fotografia rzeczywiście nosi znamiona orzeźwienia, relaksu i letniego rozluźnienia – czytamy w specjalnie wydanej broszurze.

To jest ASZdziennik. Wszelkie cytaty i wydarzenia zostały zmyślone.
Trwa ładowanie komentarzy...