PILNE NIE JESTEŚMY ANI ONETEM, ANI WP. OTO DLACZEGO

Nowa funkcja na Facebooku. Po wpisaniu własnego zdania na ekranie pojawia się mowa nienawiści

123rf
Napisała, że jest rozczarowana początkiem szóstego sezonu "Gry o Tron". To, co zobaczyła na ekranie zupełnie ją zaskoczyło. 22-letnia Zuzanna P. z Gdyni przypadkiem odkryła nową funkcję, jaką po cichu wprowadzili twórcy Facebooka. Od dziś użytkownicy serwisu po wpisaniu własnej opinii zobaczą na osi czasu barwną mowę nienawiści.

– To było niesamowite, chwilę po opublikowaniu opinii moją oś czasu pokryły reakcje "wrr!" i komentarze, że jestem chyba nienormalna, a tacy jak ja powinni wrócić do "Trudnych Spraw" - przyznaje oczarowana 22-latka. – Ciekawe co się stanie, gdy wypowiem się o twórczości Lorde i zabiorę głos w sprawie wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej - dodaje wyraźnie zniecierpliwiona.

Specjaliści ds. komunikacji w internecie podkreślają, że Facebook nową funkcję testował na grupie wybranych internautów już od wielu lat. Jednak dopiero mocna polaryzacja opinii w 38-milionowym kraju w Europie przekonała Marka Zuckerberga o zakończeniu testów i udostępnieniu nowej funkcji wszystkim użytkownikom.

Możliwości jest cały wachlarz. Wystarczy bowiem jedno własne zdanie, osobisty komentarz lub udostępnienie dowolnego artykułu, by na twojej osi czasu pojawiły się barwne, wulgarne i obraźliwe treści.

– Sympatia lub antypatia wobec kościoła, ocena grupy Nickleback, udział w demonstracjach uliczych, stosunek do pizzy hawajskiej, entuzjazm wobec "Stranger Things", opinia na temat związków partnerskich, ocena line-upu OFF Festivalu, GMO, mięsożerność lub weganizm, stosunek do chust do noszenia dzieci, finansowanie NGO-sów, ostatnia stylizacja Maffashion, poparcie lub sprzeciw wobec maratonów miejskich, 7/10 dla "Baby Driver" i 10/10 dla "Wonder Woman", polskie reggae – to tylko niektóre z tematów i opinii, po publikacji których na ekranie ma pojawić się atrakcyjny dla oka hejt.


Przedstawiciele społecznościowego giganta zapewniają, że wraz z pogłębianiem podziałów w społeczeństwie warianty mowy nienawiści, jaką zobaczą użytkownicy, będą się poszerzać.

– Naszym celem jest uzyskanie całej gamy reakcji przepełnionych rasizmem, antysemityzmem, homofobią oraz każdą dowolną formą hejtu, jaka może tylko zaistnieć w mediach społecznościowych – potwierdza przedstawicielstwo Facebooka w Polsce.

To jest ASZdziennik. Wszelkie wydarzenia zostały zmyślone, ale cytaty są prawdziwe.

Autor: Łukasz Jadaś /@lukaszjadas
Trwa ładowanie komentarzy...