PILNE ROZWIĄZANIE KONKURSU KONSTYTUCJA GRACZY!

Uwaga na nowy wirus na Facebooku. Zapisuje wszystkie Polki na koncerty Kayah i Bregovića

facebook.com/events/1885281208352468 / 123rf.com
Nawet 19 mln Polek może paść ofiarą złośliwego oprogramowania, które od rana rozprzestrzenia się w popularnym serwisie społecznościowym – dowiaduje się ASZdziennik. Wirus atakuje głównie profile kobiet i powoduje, że Polki masowo zapisują się na facebookowe wydarzenia związane z koncertami Kayah i Gorana Bregovića.

"Od rana zapisały się już wszystkie moje koleżanki, a i ja chyba zaraz kliknę" – zaalarmowała ASZdziennik jedna z czytelniczek.

O sprawie został już poinformowany Mark Zuckerberg. W odpowiedzi na zagrożenie powołał specjalne tymczasowe biuro Facebooka na region Polski i Półwyspu Bałkańskiego.

– Najbardziej narażone na działanie aplikacji są Polki, do których przemawia połączenie współczesnego popu z bałkańską muzyką ludową, i które mają sentyment do końcówki lat 90. – tłumaczy ASZdziennikowi Bartłomiej Tomanek, ekspert ds. bezpieczeństwa w jednej z firm produkującej oprogramowanie antywirusowe.

– Wirusowi towarzyszy najczęściej udostępnienie "Śpij Kochanie Śpij" lub "Byłam Różą" – dodaje.

Zapisanie się na event przez kliknięcie na "wezmę udział" lub "zainteresowana" to jednak nie jedyne skutki działania złośliwego oprogramowania.

– Mamy już sygnały, że z wielu kont bankowych zaczęły znikać niewielkie kwoty. W tytułach przelewów pojawia się zwykle słowo "bilet".

Specjalista apeluje do Polek o ostrożność. Z pierwszych raportów wynika, że kobiety, które mają wyjątkowo dużo znajomych, są najczęściej źródłem kolejnych zarażeń i to za ich sprawą Spotify rejestruje podwyższoną rotację "To nie Ptak".

Jak dowiedział się ASZdziennik, choć na Facebooku wirus rzadziej atakuje mężczyzn, to i oni stali się ofiarami internetowych przestępców.

Chwilę po ogłoszeniu dat pierwszych do 17 lat wspólnych koncertów Kayah i Bregovica, także z ich kont zaczęły w niewyjaśniony sposób znikać pieniądze z adnotacją jednej z krajowych bileterii.

To jest ASZdziennik. Cytaty i wydarzenie zostały zmyślone.

Autor: Łukasz Jadaś / @lukaszjadas
Trwa ładowanie komentarzy...