PILNE NIE JESTEŚMY ANI ONETEM, ANI WP. OTO DLACZEGO

Będzie strajk 11-latków. Młodzieżowe Związki Zawodowe chcą podniesienia stawek za wynoszenie śmieci

Fot. 123rf.com
Podwyższenie stawki minutowej za wynoszenie śmieci, wzrost płacy minimalnej za pranie z podziałem na jasne i ciemne, oraz wprowadzenie dodatku za rozłąkę z tabletem. To główne postulaty rozpoczynającego się jutro ogólnopolskiego strajku 11-latków i wspierającego ich rodzeństwa - zdecydował zarząd główny Centrali Młodzieżowych Związków Zawodowych.

Strajk będzie polegał na całkowitym powstrzymaniu się nastolatków od wszelkich prac w obrębie i najbliższym otoczeniu miejsca zamieszkania. Zwierzęta domowe będą miały w tym czasie zapewnioną opiekę mamy i taty - dowiedział się ASZdziennik.

– Będziemy walczyć o waloryzację kieszonkowego i renegocjację umów dosłownie śmieciowych – tłumaczy 11-letnia Marysia K. z Bydgoszczy, taszcząc do odległego o 10 metrów kosza ogromne plastikowe worki ze starannie posegregowanymi odpadkami. – Jest sobotni wieczór, a ja i setki tysięcy moich rówieśników pomagamy rodzicom w znoju i trudzie, by potem i tak ledwo starczyło nam na chrupki.

Jak wynika z manifestu Centrali Młodzieżowych Związków Zawodowych, pracowici młodzi ludzie w Polsce jeszcze w czasie podstawówki i gimnazjum są eksploatowani i uciskani na masową skalę. Odkurzanie swojego pokoju, koszenie trawy, sprzątanie po kolacji i wkładanie sztućców po spaghetti bolognese do zmywarki – to tylko niektóre z popularnych narzędzi aparatu represji.

CMZZ chce, by rodzice wzorując się na sprawdzonych przykładach wprowadzili godziwy i korzystny dla dzieci system wynagrodzeń.

- Walczymy o pieniądze na lody i przejrzyste zasady - tłumaczy 9-letni Bartek z Warszawy. - Na szczęście niektórzy rodzice już zrozumieli, że to także dla ich dobra.

Jak dowiedział się ASZdziennik, pod presją nastolatków ugięli się już m.in. dorośli w biurze podróży Almatur. Za każdy udokumentowany przypadek pomocy rodzicom zamieszczony w mediach społecznościowych, firma chce rozdawać zniżki na wyjazdy wakacyjne.

– Liczymy, że to choć na chwilę zaspokoi roszczenia polskich 11-latków i pozwoli załagodzić formę strajku - tłumaczy w rozmowie z ASZdziennikiem przedstawiciel firmy. - Nie chcemy, by doszło do eskalacji. Ostatnio z żoną przez 1,5 godziny szukaliśmy śmietnika na osiedlu. Bez rezultatu... – dodaje.


– Wolimy dać choćby 300 zł zniżki za film z hasztagiem #ZapracujNaWakacje, niż znowu przez to przechodzić – wyjaśnia.

Jak dowiedział się ASZdziennik, największe manifestacje strajkowe odbędą się w stolicy. Marsz ma przejść od Muzeum dla Dzieci im. Janusza Korczaka pod Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Na czele pochodu pójdzie bohaterski i owiany legendą Ludwik N., 7-latek z jednej z podwarszawskich miejscowości.

Przypomnijmy, że nie dalej jak wczoraj Ludwik sam pokroił miękkie owoce do sałatki owocowej dla całej rodziny i przygotował dla każdego miseczki. Za swój wyczyn otrzymał już rabat na najbliższe wakacje, ale w negocjacjach z rodzicami o kieszonkowe na jednego gofra z bitą śmietaną dziennie nadal trwa impas.
To jest ASZdziennik dla biura turystycznego Almatur.
Trwa ładowanie komentarzy...