7 zdań kulturalnego człowieka, którymi zachwycisz znajomych w ten weekend

123rf.com
Twoi znajomi ucieszyli się z Oscara dla "Moonlight" tak bardzo jak jego twórcy, a ty wciąż ze łzami w oczach zapętlasz "City of Stars" na Spotify? Uważasz, że Zelda to dziwne imię dla chłopca z tej nowej gry? Wszyscy w tramwajach jeżdżą z nowościami wydawniczymi, a ty oprawiasz w gazetę ostatni zakup z Dedalusa?

Bez obaw.

Oto najnowsze siedem zdań, dzięki którym zabłyśniesz w towarzystwie, gdy temat przy stole zejdzie na grząskie tereny muzyki, filmu, czy książki.

1. W poniedziałek ogłasza się Kraków Live Festival? Wszyscy życzą sobie tylko Arcade Fire i Arcade Fire, a nikt nie pomyśli że to szansa, by Krakowem choć na chwilę zawładnął progresywny południowokoreański sadcore.

Nostalgiczne i osobiste opowieści z przedmieść Montrealu czas zastąpić rzewnymi balladami o dwukrotnym spadku zatrudnienia w rolnictwie w centralnej prowincji Chungcheong.

2. Bardzo mi przykro, ale nie mogę być świadkiem na waszym ślubie. Ogłosili datę Big Book Festivalu, więc sami rozumiecie...

To nic, że ślub jest 8 lipca, a Big Book Festival rusza 23 czerwca. Dobrze wiesz, że po imprezie będziesz zaczytany przed długie tygodnie.

3. Poruszająca powieść "Trzynaście powodów" Jaya Ashera poruszyła mnie zanim poruszła Selenę Gomez na tyle, by wyprodukowała na jej podstawie poruszający serial. To poruszające, że wy jako widzowie na tę poruszającą historię śmierci Hanny Baker będziecie musieli czekać aż do 31 marca...

Uwaga, to prawdziwe combo. W 30. sekundzie trailera "Trzynastu powodów" wypatrzyłeś magnetofon kasetowy, więc będzie szansa na zaprezentowanie przed gronem pospolitych abonentów Spotify twojej kolekcji kaset The Clash i winyli Bruce'a Springsteena.

4. Nie czytajcie "Roju" Laline Paull, jeśli chcecie zachować słodkie wspomnienia o pszczółce Mai. Dla mnie to od teraz wiedziona instynktem morderczyni, która rekompensowała sobie syndrom pominięcia przy wyborach królowej.

Ostrzegłeś już wszystkie grupy parentingowe na Facebooku przed DVD z "Filmem o pszczołach" i uznałeś pokryte miodem płatki kukurydziane za główną przyczynę nadaktywności wśród dziesięciolatków. "Pablo Honey" Radiohead słuchasz już tylko w trybie prywatnym.

5. Słyszałem wiele dobrego o "Zakamarkach" Jazzpospolitej i Noviki, ale na jutro zaplanowałem już sobie na Fejsie gorzką i złośliwą krytykę stanu polskiej sceny muzycznej przełomu 2016/2017, więc w tej chwili uznaję że rodzima muzyka skończyła się na ostatnim singlu Cleo.


W chwili, gdy ułożyłeś wszystkie swoje argumenty od "w punkt" po "zaorane" i w pięciu zdaniach pokazałeś, jak bardzo jesteś osłuchany, ktoś śmiał wyskoczyć z jakaś ciekawą mieszanką jazzu, elektroniki i awangardowego popu. Posłuchasz po premierze, a krytykę ujętą w poście najwyżej się zedytuje.


6. "Hel 3" Grzędowicza to przewrotna powieść o wstawaniu Polski z kolan w roku 2058. Na miejscu Kaczyńskiego nie czytałbym zakończenia.

Kilku pisarzy polskiej fantastyki zapisało sie do obozu dobrej zmiany, prawdziwi artyści unikają tak jednoznacznych deklaracji. Może we wcześniejszym "Panie Lodowego Ogrodu" Grzędowicz zawarł wątki protpisowskie, dziś o dobrej zmianie pisze z zupełnie innej pozycji. Kto wie, czy nie są to "Główne nurty marksizmu" naszych czasów...

7. Niech was nie zwiedzie, że Horizon Zero Dawn to "gra wideo". W połączeniu z "Pokotem" i "Moonlight" otwiera głowę na tysiące interpretacji.

Oni widzą w niej tylko strzelanie z wielkiego łuku do robodinozaurów. Tobie jako pierwsze rzuciły się w oczy oczywiste nawiązania do biologicznego aspektu tożsamości Francisco Varela.


Autorzy: Rafał Madajczak / @ojciecredaktor, Łukasz Jadaś / @lukaszjadas
Trwa ładowanie komentarzy...