PILNE NIE JESTEŚMY ANI ONETEM, ANI WP. OTO DLACZEGO

Sensacja archeologiczna w Sanoku. Grupa badaczy odkryła doskonale zachowane pliki MP3 z Kazyy

Fot. 123rf.com
Nietypowe znalezisko podczas prac budowlano-remontowych w centrum miasta.

Richard_Marx-Right_Here_Waiting_128kbs.mp3, Loona-Bailando[darmowamuzyka.free.polbox.pl].mp3, lennykravitz-getaway_full_song.mp3 – to tylko niektóre z doskonale z doskonale zachowanych plików MP3, które przypadkiem odnaleziono na strychu jednego z domów jednorodzinnych w Sanoku.

– Prawdopodobnie pochodzą z okresu późnego Napstera lub wczesnej Kazyy. Mamy do czynienia z sensacją na skalę europejską, bo w tamtym okresie w Polsce wciąż powszechne było pożyczanie sobie płyt CD – ocenia w rozmowie z ASZdziennikiem kierujący badaniami prof. Andrzej Kostecki z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Na dobrze zachowaną jednostkę Pentium 166 MMX z 16MB RAM-u natrafił pięcioosobowy zespół budowlańców zajmujący się adaptacją starego poddasza na modny loft. Dostęp do znaleziska blokował 14-calowy monitor kineskopowy.

Użyto dźwigu.

- Pliki MP3 leżały na dysku C:/ w katalogu "Program Files/Kazaa/", zaraz obok folderów "Winamp", "mks_vir", "ICQ" i "Duke_Nukem_3D_rip". Nie wiemy jeszcze, co oznaczają te inskrypcje – dodaje prof. Kostecki.

Na miejsce sprowadzono zastęp 40-latków wyposażonych w egzemplarze książki "Windows 95 dla opornych" w twardych oprawach.

Archeolodzy zwracają uwagę na kunszt i precyzję, z jaką internauci pierwotni pobrali z internetu znalezione okazy. W rozmowie z ASZdziennikiem podkreślają, że nad niektórymi z nich musieli spędzać długie godziny, a czasami nawet całe noce.

Znaleziska trafią teraz w ręce konserwatorów. Badacze liczą, że uda się m.in. odtworzyć brakujące 4 megabajty unikatowego SpiceGirls-Spice_1996_Full_Album.rar.

Jak nieoficjalnie dowiaduje się ASZdziennik, sprawą zainteresował się serwis Spotify. Planuje powołanie specjalnego funduszu pamięci.

– Za tymi plikami stoją prywatne, często anonimowe dramaty. Wiele z nich nosi ślady brutalnego przerwania połączenia z numerem 0-202122. Podejrzewamy, że jeden z domowników mógł podnieść słuchawkę domowego telefonu.

Wszystko wskazuje na to, że to nie ostatnie takie odkrycie w Sanoku.

Tylko w ciągu pierwszych dni prac terenowych archeolodzy natrafili już m.in. na American.Pie.DVDRip.DivX.avi oraz Sim.City.2000.FLT.ISO.

To jest ASZdziennik. Wszelkie cytaty i wydarzenie zostały zmyślone.

Autor: Łukasz Jadaś / @lukaszjadas
Trwa ładowanie komentarzy...