PILNE ROZWIĄZANIE KONKURSU KONSTYTUCJA GRACZY!

7 zdań, które pomogą ci zamaskować fakt, że nie masz pojęcia o reformie edukacji

Prezydent.pl
Na Facebooku widzisz pierwsze od 2000 roku kłótnie o gimnazja? W drodze do pracy mijasz manifestacje ZNP? Najwyższy czas odpowiedzieć na presję otoczenia i wyrazić swoje zdanie o reformie edukacji.

Nie znasz się? Spokojnie. Oto 7 zdań, które zrobią z ciebie eksperta.

1. Polski system edukacji wymaga zmiany i naprawy.

Zacznij bezpiecznie. Wszystko jest ruinie, więc wszystko wymaga naprawy, wszystko może być lepsze i wszędzie jest miejsce na poprawki. Większość rozmówców przytaknie, nawet jeżeli na razie tylko z grzeczności.

2. Materia ustawy jest materią bardzo rozległą, trudną i niezwykle wrażliwą. Niezwykle wrażliwą z bardzo prostej przyczyny - dotyczy przyszłości naszego kraju, dotyczy przyszłych pokoleń, a przede wszystkim dotyczy dzieci i ich rodziców.

Jedni powiedzą, że lejesz wodę. Większość doceni rozmach, z jakim to robisz. Słowo "wrażliwość" brzmi bardzo wdzięcznie, więc staraj się wpleść je do co drugiego zdania.

Protip: powyższy szablon doskonale sprawdzi się także w dyskusjach o reformie ustaw: krajobrazowej, zdrowotnej, policji, ochronie zwierząt.

3. Rodzice, a czasem i sami nauczyciele podkreślają: dzisiaj polska szkoła może uczy, choć wielu mówi, że nie najlepiej.

Okaż empatię. Pokaż, że chcesz pomóc wszystkim. Akcent postaw jednak na słowo "czasem". Próby włączenia do dyskusji członków Rady Języka Polskiego i wszelkie wzmianki o wynikach testów PISA - zignorować.

4. Miliony Polaków od wielu lat mówią to samo - potrzebny jest dłuższy okres kształcenia w poszczególnych szkołach.

Argumentum ad populum zawsze na propsie.


5. Jestem przekonany, że będą sytuacje, gdy będą problemy. Kiedy wokół nowej siatki szkół będą się tworzyły spory. Wymaga to życzliwego spojrzenia i dialogu ze strony władz lokalnych, pani minister edukacji narodowej i rządu.

Bo brzmi to dużo lepiej niż "na moje oko to będzie sromotna porażka, ale w sumie to co ja tam wiem", które masz na końcu języka.

6. Reforma powinna być wprowadzona możliwie jak najszybciej, ponieważ każdy rok, w którym szkoły nie naprawiano, jest stratą dla tych dzieci i tej młodzieży, która przez szkołę przechodzi.

Słowa "szybko", "strata" i "dzieci" w jednym ciągu myślowym pobudzą matczyne i ojcowskie instynkty w każdym, nawet bezdzietnym rozmówcy. Tonący chwyci się brzytwy, a ty tylko na to czekasz.

7. Nauczyciele chcą wykonywać swoje obowiązki jak najlepiej. To ludzie, którzy się poświęcają. Jako mąż nauczycielki wiem, jak wygląda ta służba nauczycielska.

Bez obaw. Nawet jeżeli twoja partnerka lub partner ostatni raz nauczycielkę widzieli na swojej maturze w 1988 r. - zyskasz punkty do pozycji eksperta.

Zresztą - to nie ty odpowiadasz za podpisanie ustaw reformujących system szkolny w Polsce, prawda?

Prawda?

To jest ASZdziennik, ale zdania nie zostały zmyślone i pochodzą z wystąpienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Autor: Łukasz Jadaś / @lukaszjadas
Trwa ładowanie komentarzy...