PILNE NIE JESTEŚMY ANI ONETEM, ANI WP. OTO DLACZEGO

Najlepsi z najlepszych EVER. To tym składem powinien zagrać dziś z Niemcami Adam Nawałka

Fot. Wikimedia Commons
Robert Lewandowski to zaledwie ogniwo w korowodzie niesamowitych napastników, jakich przez wieki dorobiła się Polska. Oto polski dream team wszech czasów.

Bramkarz

Michał Drzymała - polski chłop z Poznańskiego, który w pierwszej dekadzie XX wieku prowadził spór z Prusami o pozwolenie na budowę domu. Stąd wóz Drzymały - symbol oporu przeciw germanizacji. Lepsze to niż niejeden autobus na polu karnym.

Obrona

Bolesław Chrobry - koledzy z kadry mówią na niego "Król". I nie bez powodu. Po śmierci Ottona III prowadził wiele wojen z królem niemieckim Henrykiem. Robił najlepsze wślizgi w XI wieku.

Bolesław Krzywousty - polski książę, który nakazał obronę Głogowa przed wojskami króla niemieckiego Henryka V. Podczas oblężenia Niemcy mieli przywiązywać polskich zakładników do machin oblężniczych. Krzywousty widział już wiele, dlatego nic go na boisku nie zaskoczy.

Jan Długosz - polski kronikarz, który szczegółowo opisał bitwę pod Grunwaldem, jego ojciec brał udział w walce. Długosz to świetny analityk. Jego opracowania z XV wieku nadal pozostają najlepszym opisem niemieckiej taktyki.


Abp Jakub Świnka - arcybiskup Gniezna, nastawiony antyniemiecko, dostrzegający zgubny wpływy niemieckiej kultury. Wygadany jak nikt w kadrze. Według jednego z przekazów miał w 1300 roku nazwać niemieckiego kapelana Jana Wulfinga "psim łbem niemieckim".

Pomocnicy

Czcibor - nasz szybki skrzydłowy. Brat Mieszka, według Thietmara ojciec zwycięstwa Polan z wojskami margrabiego saskiego Hodona pod Cedynią (972). Niemcy do dziś boją się jego rajdów skrzydłami.

Mieszko I - walczył wraz z bratem pod Cedynią. Charakterny: po śmierci cesarza Ottona I odmówił płacenia trybutu. Do zwieńczenia niezwykle udanej kariery zabrakło mu tylko korony.

Kazimierz Jagiellończyk - kreatywny pomocnik, który ma przepis na Niemcy. To za jego panowania wybuchła Wojna trzynastoletnia (1454-1466) z Zakonem Krzyżackim. Pokonał wroga i odzyskał Pomorze Gdańskie.

Władysław Łokietek - nasz kieszonkowy skrzydłowy. Według ekspertów, wyprzedzał swój czas: walczył z Krzyżakami pod Płowcami (1331) na długo zanim to stało się modne.

Napastnicy

Zawisza Czarny z Garbowa - klasyczna "dziewiątka". Najsłynniejszy polski rycerz, walczył pod Grunwaldem. Doskonale rozumie się z naszą największą armatą.

Władysław Jagiełło - człowiek instytucja. Dowódca połączonych wojsk polsko-litewsko-tatarsko-ruskich pod Grunwaldem. Może być i klasycznym egzekutorem pola karnego i grającym plecami do bramki napastnikiem. Praktycznie nie do zatrzymania.

Rezerwowi

Marcin z Wrocimowic - młody, ale już niezwykle zdolny zmiennik Łokietka. Dzierżył pod Grunwaldem naczelną chorągiew ziem polskich. Interesowały się nim kluby z całej Europy.

Przemysł II - król Polski od 1295 roku, współtwórca zjednoczenia ziem polskich i wskrzeszenia idei Królestwa. Zamordowany w wyniku spisku uknutego m.in. przez margrabiów brandenburskich. Ma więc nie lada motywację do rewanżu.

Zyndram z Maszkowic - joker kadry. według relacji Jana Długosza, jego rycerze zabili wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Ulricha von Jungingena. Nawałka może go wpuścić w ostatnich minutach.

Michał Wiśniewski - grał i w Polsce, i w Niemczech, przez co zna naszych przeciwników od podszewki. Sęp miłości pola karnego.

Konsultacja historyczna: Waldemar Kowalski/naTemat
Trwa ładowanie komentarzy...